За сюжетом науково-фантастичного фільму «Інтерстеллар» людство зіткнулося з проблемою голоду в глобальних масштабах. Настільки, що події в стрічці розгортаються навколо пошуку нових планет для колонізації зі сприятливими умовами для вирощування агрокультур. Аби не повторити сумного сценарію в майбутньому, вже сьогодні агрономи повинні мислити, як менеджери, працювати пліч-о-пліч з новітніми технологіями, постійно досліджувати можливі варіанти вдосконалення технологій та застосовувати на практиці кращі рішення.
Підготуватися до колонізації нових полів молодим фахівцям Kernel допомогла програма «Кадровий резерв», яка стартувала в Дивізіоні Агробізнес у 2020 році. Ділимося з вами найцікавішими подробицями міжкластерного польоту резервістів-агрономів.
Відбір викликав справжній ажіотаж: понад 200 охочих із 6 агрокластерів. Спочатку фахівцям з технології потрібно було підготувати мотиваційні листи, аргументувавши своє бажання участі в програмі. Наступним кроком став assessment center за мотивами культового серіалу «Гра Престолів». У форматі бізнес-гри учасники ідентифікували себе з яскравими героями, дізналися більше про побудову відносин в компанії, взаємодію між командами та розкрили секрети принципу групової динаміки, а тренери – перевели поведінку фахівців у індикатори і відібрали кандидатів з найбільшою жагою до розвитку. Можемо стверджувати, що доступ до знань майбутнього отримали добірні кадри, адже до наступного етапу пройшло лише 47 учасників.
Так стартував «Кадровий резерв» в Дивізіоні Агробізнес – річна навчальна програма для молодих і амбітних лінійних агрономів.
Враховуючи хвилеподібність сезонного навантаження співробітників, освітній процес резервістів Агробізнесу поділявся на 2 частини, які тривали паралельно. Перша включала три навчальні модулі, друга – формування індивідуальних проєктів. Модуль «Особистісна ефективність» зібрав учасників на базі Полтавського олійноекстракційного заводу та дозволив фахівцям з технології різних кластерів познайомитися один з одним. Він відбувся перед початком посівної і до введення жорстких карантинних обмежень. Під час зустрічі резервісти отримали завдання – розробити проєкти, спрямовані на поліпшення виробничих процесів або вдосконалення технології.
Пандемія внесла свої корективи в навчальні плани, тож тренінги «Робота з людьми» і «Критичне мислення» проходили уже в онлайн-форматі. Також дистанційно учасники подавали на затвердження ідеї своїх дипломних проєктів. Цікаві рішення експертна комісія одразу погоджувала до реалізації. У такому випадку за проєктом/учасником закріплювався наставник із числа провідних чи головних агрономів кластеру, за сумісництвом – багаторазових переможців Ліги Чемпіонів Агробізнесу Kernel. Якщо ідеї виявлялися недостатньо продуманими, резервістам пропонували доопрацювати їх або приєднатися до реалізації затверджених концепцій. Таким чином сформувалися команди.
Троє з чотирьох агрономів мого механізованого загону стали резервістами. Один навіть отримав після завершення навчальної програми диплом із відзнакою. Мені імпонують молоді фахівці своєю ініціативністю та амбіційністю. Кожен лінійний агроном сьогодні хоче стати провідним або головним. Вони постійно щось прораховують, експериментують, пропонують. І чудово, що є такі програми, які дають стимул молоді розвиватися й досягати бажаного.
Агрономи майбутнього повинні раціонально використовувати посівні площі, обирати ефективні сорти рослин, враховуючи найрізноманітніші умови й прораховуючи наперед фактори ризику. У полі зору фахівців з технології опинилися найрізноманітніші теми дипломних проєктів. Частина учасників пішла шляхом виробничих дослідів, проаналізувавши систему захисту соняшника, порівнюючи азотні добрива на посівах кукурудзи, обґрунтовуючи застосування інсектицидів та ґрунтових гербіцидів за спеціальною технологією. Резервісти пропонували внести зміни в традиційну систему захисту кукурудзи, доводили ефективність мікоризації, розробляли план дій для очистки води, будували систему зменшення затрат для полів з меншим потенціалом. Був навіть проєкт з обпилення занедбаних лісосмуг, прилеглих до полів компанії, заради розширення посівних площ. Від посівної до жнив учасники тестували ідеї, закладали досліди й аналізували результати у процесі виробництва.
Без інновацій теж не обійшлося: команди тестували обприскування полів за допомогою безпілотних літальних апаратів, а Олександр Риженко, фахівець із технології Центрального кластера, запропонував створити мобільний додаток «Нотатки. Історія поля».
Світ стрімко рухається вперед. Ще кілька років тому ніхто й не думав про електронний підпис чи цифрові документи, які сьогодні стали нормою. Думаю, агрономам теж прийшов час позбуватися звичних засобів фіксації даних з полів – блокнотів та ручок, замінивши їх смартфоном або планшетом. Моя ідея полягала у внесенні в спеціальну програму показників по кожній технологічній операції з можливістю перегляду історії конкретного поля у будь-який момент. Захистив диплом з відзнакою і відчуттям крутості від того, що Kernel розвиває молодих фахівців, дає їм шанс показати власні напрацювання і реалізувати ідеї. Такі навчальні програми – це правильний шлях для компанії та досвід, який не купиш за жодні гроші світу, для співробітників.
У результаті в оновленій версії додатку «МАГ: Скаутинг» з’явилася нова диджитал-функція – автоматичне завантаження польової інформації з програми 1С. Імовірно тому, що можливість створювати нотатки по кожному полю зацікавила Головного технолога Kernel В’ячеслава Мисенка. До слова, професійний шлях нашого гуру технології розпочався зі схожої навчальної програми, щоправда, в іншій агрокомпанії. Це не завадило йому побудувати приголомшливу кар’єру в Kernel: від лінійного агронома до головного технолога всього за кілька років.
Молоді фахівці з технології, які роблять перші кроки в кар’єрі, наповнені енергією та величезною жагою до самореалізації. Вони затребувані на ринку, але зазвичай не відповідають стандартам великих компаній за компетенціями чи компетентністю. Адже їх початковий рівень залежить виключно від особистісних якостей та базових знань, отриманих у виші. Наше завдання – запалити в них переможну іскру та вивести на рівень агрономів-професіоналів. Перший польовий досвід, формування відносин в команді, постійний доступ до експертизи досвідчених колег, безперервне навчання – найважливіші умови успішної самореалізації.
Програма круто спрацювала на старті, однак до фіналу дійшли не усі учасники. Успішно фінішували ті, хто зумів поєднати навчання з основною роботою і активно працював над собою впродовж року. У березні 21 найвитриваліших резервістів захищали дипломні роботи, 16 з них – лінійні агрономи Західного кластера. Виявляється, це легко пояснити. І учасники, і наставники, і навіть журі стверджують, що Керівник Західного кластеру Олександр Огуй створив атмосферу, в якій у співробітників з’являється непереборне бажання досягати більшого. Молодим спеціалістам тут довіряють, до них прислухаються, ідеї та експерименти – підтримують.
Всього під час захисту було представлено результати 14 проєктів, більша частина яких стосувалася вдосконалення технології. 12 резервістів отримали дипломи з відзнакою, 2 учасники зробили крок вперед кар’єрними сходами. Наприклад, Денис Галачинський став керівником механізованого загону Західного кластера. Його колега, Тарас Скринько, з посади фахівця лінійного агронома Західного кластера перейшов на позицію провідного агронома кластера Дружба-Нова. Сезон-2021 уже розпочався для нього в новому амплуа й у регіоні з іншими ґрунтово-кліматичними умовами. Тим часом, його колега по цеху з Центрального кластера – Олексій Білик, став учасником команди розробників проєкту з очистки води для потреб агровиробництва.
У Західному кластері мене усі знали, я теж знав колег, звик до полів, розумів, скільки уваги потрібно приділяти кожній довіреній мені ділянці. В рамках дипломного проєкту закладав польові досліди на посівах озимої пшениці, щоб дослідити можливість зменшення затрат на засоби захисту рослин та добрива для полів з меншим потенціалом. Цього року «Енселко-Агро» використали мої напрацювання на 2,6 тис. га. У Дружбі-Новій для мене все нове: і колектив, і земля. Команда агрономів тут практично повністю оновилася, тому спочатку виникали організаційні питання на кшталт перегону техніки. Втім, кожен виклик – це нові можливості для професійної реалізації. А я дотримуюсь позиції, що завжди потрібно рухатися вперед.
Наша ціль – економічний ефект для компанії. У чому суть? Вода – основа робочого розчину. Від її якісних параметрів напряму залежить ефективність спрацювання гербіцидів. Неочищена вода має знижений рівень pH, який не відповідає необхідному. Завдяки попередньому очищенню ми його вирівнюємо, отже – зменшуємо дозування гербіцидів для приготування робочого розчину. Враховуючи масштаби компанії і те, що гербіциди в агробізнесі виступають своєрідним еквівалентом валюти, економічна ефективність проєкту вимірюється мільйонами. Зараз моя команда продовжує розвивати ідею в Західному кластері. Програма зблизила нас, підвищила кваліфікацію кожного і розширила спектр знань, які продовжуємо застосовувати на практиці.
Окрім якісної прокачки знань, «Кадровий резерв» Агробізнесу продовжив ламати стереотипи про нежіночі професії. У когорті випускників – 2 випускниці. Попри насичений агросезон та інтенсивність навчання, одній із них вдалося отримати диплом з відзнакою і навіть створити сім’ю. Вікторія Миколайчук, фахівець з технології Західного кластера, переконана, що Kernel зближує і мотивує.
Ми з чоловіком знали один одного ще до програми. Він теж агроном. Спочатку утворилася команда AgroFamily, потім – справжня родина. В «Кадровому резерві» ми досліджували використання грибкових препаратів для протруєння насіння. Участь у програмі дозволила повірити у власні сили, реалізувати свої ідеї, правильно окреслити цілі та розставити пріоритети. Досі небагато дівчат обирає справою життя агрономію через різні упередження. Так, це велика відповідальність. Так, графік буває ненормованим. Але результати своєї роботи ти можеш побачити супершвидко. Це надихає рости та розвиватися.
В агробізнесі кожен рік не схожий на попередній, та жоден виклик не створює бар’єрів на шляху до кар’єрних мрій молодих співробітників Kernel. І якщо в майбутньому нам доведеться підкорювати космос, то тільки через власне бажання розширювати горизонти знань і можливостей.
Агрономічна служба – основа виробництва. Посада фахівця з технології є однією з ключових позицій, яка забезпечує загальний фінансовий результат кластера і впливає на прибуток компанії. Для нас критично важливо, щоб агрономи мали високий рівень експертних знань, відповідали управлінським та корпоративним компетенціям. Ми вперше запустили «Кадровий резерв» виключно для лінійних агрономів. Учасники отримали можливість прокачати професійні навички та управлінські здібності, поділитися баченням вузьких місць і запропонувати власні ідеї з їх усунення. Завдяки річній тривалості програми резервісти розібрали технологію на деталі, вивчили нові алгоритми систем живлення, максимально дослідили поля і полюбили землю ще більше. Адже сучасний агроном повинен бути не тільки професіоналом своєї справи, готовим до змін, диджиталізації та інновацій, а й турбуватися про довкілля в умовах багатозадачності.