Чому вам відгукнулася найбільше саме ця компетенція?
Системне мислення – не абстрактне поняття, а дуже практичне вміння. Ми живемо в світі, де нас оточує безліч систем. Щоденно вирішуємо важливі питання, часто робимо доленосний вибір. Щоб прийняти зважене, нестандартне та ефективне рішення для кожної конкретної ситуації, потрібно мислити системно. Зважувати усі «за» і «проти», враховувати «плюси» та «мінуси». Власне, так я і робила до Інституту Внутрішніх Тренерів. Коли не могла наважитися на щось, брала аркуш паперу й ділила на дві вертикальні колонки. В лівій прописувала «за», у правій – «проти». Вирішувала, опираючись на колонку з більшою кількістю пунктів, і жодного разу не сумнівалася у його правильності.
За період тренерства провела цікаву аналогію компетенції, яку треную, з грою в шахи. Системне мислення допомагає нам дивитися не просто на крок уперед, а бачити майбутні обставини та опрацьовувати усі можливі сценарії, щоб отримати переможний результат.
Які виклики та бар’єри траплялися на шляху до становлення вас як тренера?
Наважитися і подати заявку до участі в проєкті – ще той виклик для мене, вихід із зони комфорту. В цьому немає нічого поганого, навпаки, відкривається більше перспектив. Спілкуючись з новими людьми, отримуючи нетипові завдання, ми щодня перемагаємо себе тією чи іншою мірою, а такі проєкти ніби створені, щоб надихати на подолання внутрішніх бар’єрів.
Чи важко знаходити спільну мову з колегами із різних структурних підрозділів? Як залучаєте учасників до освітнього процесу?
Я вже розмовляю однією мовою з людьми різних професій. Так склалися обставини, що більша частина моєї професійної діяльності пов’язана з Kernel. Зараз я агрономка-дослідниця і тренерка, а в минулому – начальниця лабораторії на одному з елеваторів. Професія агронома вимагає творчого підходу та викликає у мене справжній захват. Його не приховаєш і під час тренінгу.
Звісно, усі ми різні. Місія тренера – надихати людей застосовувати найкорисніші знання в роботі та житті. Тому власний приклад і щира зацікавленість у досвіді учасників заохочує їх ділитися думками. Ми стараємося створювати особливу атмосферу, доповнюючи навчання гумором та гарним настроєм.
Агрономія VS робота тренером із soft skills. Як вам вдається поєднувати ці, на перший погляд, непоєднувані напрямки?
Все залежить від мотивації. Якщо ти зацікавлений, то неодмінно знайдеш час і легко засвоюватимеш матеріал. Мені додають цієї легкості й допомагають справитися з навантаженням люди, котрі мене оточують. Рідні, які підтримують в усіх починаннях, керівник, що пишається моїм шляхом до втілення мрій. Також колеги, які просять їх чогось навчити.
Мотивація – це добре. Що робите і як перезавантажуєтеся, щоб її не втратити?
Перебувати в моменті, не думати про зайве – ось мій варіант перезавантаження внутрішніх систем. Коли відчуваю, що потрібно відновитися, планую відпочинок з рідними та друзями. В ідеалі – гори, з катанням на лижах. Краса природи, свіже повітря, тиша та спокій дарують просто неймовірне задоволення.
Чи траплялися курйозні або повчальні історії у тренерській практиці?
У мене два в одному. Якось ми проводили навчання паралельно для двох груп, але попередньо не домовилися з колегами-тренерами і використовували один і той самий віртуальний фліпчарт. Дійшли до гри, за умовами якої учасники повинні були прописати на цифрових стікерах факти «за» і «проти» щодо зміни роботи та переїзду. В іншій групі дискутували на тему «плюсів» та «мінусів» заведення домашніх улюбленців. І коли на фліпчарті почали з’являтися аргументи, ми дуже здивувалися. Чому, наприклад, від переїзду у вас буде «шерсть на дивані» або після догляду за твариною «зміниться школа у дитини». Помилку зрозуміли, посміялися і висновок зробили – прораховувати все до деталей!
Що порадите колегам, які відчувають у собі потенціал до тренерства, але не наважуються спробувати?
Обов’язково пробуйте, а раптом тренерство – ваше покликання. Мені нова роль допомогла переконатися у власних силах і почуватися впевненішою.
Яку суперздібність обрали б, якби випала така можливість? Вміння літати. Для того, щоб бачити картинку в цілому.
Якби ви були художником, у який колір ви пофарбували б компетенцію, яку тренуєте? Рожево-блакитні відтінки, які плавно переходять у темно-синій колір. Це символізує перехід від мрій та бажань до твердих рішень і впевнених дій.
Однією фразою підтримайте колег. Тільки вперед, і все у нас буде Україна!