Чи тренерський досвід новий для вас? Із якими викликами довелося зустрітися на цьому шляху та як ви їх долали?
Так, це мій перший досвід викладання. Для початку потрібне було глибоке розуміння матеріалу. Щоб навчати інших, варто добре розбиратися в темі самому. Мені хотілося доповнити базовий тренінг, якому нас навчали в Інституті Внутрішніх Тренерів. Для цього я додатково збирав інформацію. Закінчив курси Бостонської консалтингової групи стосовно безперервних покращень, а саме – методики Lean, яка зародилася у компанії Toyota. Вивчав інформацію стосовно функціонально вартісного аналізу, різноманітних технік, які дозволяють підвищувати ефективність виробничих процесів.
Ще один важливий виклик – публічні виступи. У мене такого досвіду не було, тож я хвилювався, але після другого-третього тренінгу відчув, що вже розвинув цю навичку. Тепер я вільно працюю із аудиторією, не боюся питань, адже це вміння завжди зі мною.
Чому ви обрали саме компетенцію «Безперервне покращення»?
Зараз я пишу докторську дисертацію на тему «Комбінаторика технік креативності в інноваційному підприємництві». Інновації – це покращення технічних систем або процесів, тому напрямок «Безперервне покращення» корелює з моєю науковою роботою. Вони синергетично дозволяють мені підвищувати свою компетентність у техніках креативності.
До речі, курс «Безперервне покращення» ознайомлює слухачів із теорією рішення винахідницьких задач, розробленою радянським науковцем Генріхом Альтшуллером. Я вивчаю її у рамках написання наукової роботи, тому цікаво дати слухачам більш глибоку інформацію, цікаві кейси, які вони більше ніде не зможуть отримати. Я цьому присвячую уже не перший рік свого життя і знаю, чим саме зацікавити.
Це дійсно цікаво. Здається, що у вас є інформації не на один курс.
Так і є. Зараз я також працюю над власним тренінгом для Kernel «Креативність в інноваціях». Він дасть більш глибокі знання співробітникам про те, як можна радикально покращувати технологічний процес, технічні системи, підвищувати якість, скорочувати витрати виробництва. Словом, давати Kernel більш продуктивні результати.
Що вас як тренера тішить під час тренінгу?
Велика радість для мене, коли слухачі активні. Коли ставлять реально цікаві питання – це говорить про те, що вони заглиблюються у тему. Водночас я оперативно реагую, даю їм зворотний зв’язок. Приємно, коли ми під час тренінгу ведемо діалоги і приходимо до спільного висновку. Цей обмін думками дуже важливий для мене.
Поділіться, будь ласка, власними лайфхаками, як залучати людей до тренінгу, та цікаво викладати знання.
Я наводжу цікаві приклади з життя, розповідаю давні притчі. Завдяки методу аналогії ми мандруємо до Стародавньої Азії або до Європи XV століття, коли відбувалися певні доленосні події або зародилися певні явища. Я намагаюся задіяти образну уяву слухачів і таким чином залучити їх до процесу.
Як ви відпочиваєте, щоб не вигорати та залишатися креативним? Адже креативність – це не лише про напружену роботу, а і й про відпочинок. Коли ти розслабляєшся, то в голову приходять оригінальні ідеї.
Я з вами згоден. У креативності є дійсно складова підсвідомого, яке допомагає нам вирішувати задачі. Мій відпочинок – це спорт: тренажерний зал та боротьба. Та, звісно, час із родиною.
Як ваші близькі відреагували на те, що ви почали тренерську діяльність?
Вони знають, що це частина мого життєвого плану, який я реалізовую. Підтримують мене, хвалять, радять не зупинятися. Після першого тренінгу я прийшов додому і сказав: «Я так хвилювався!» — і мої близькі розділили зі мною ці бурхливі емоції. Я дуже ціную їх підтримку, для мене вона надзвичайно важлива.
Як змінилося ваше життя, коли ви стали тренером?
Основна моя робота — управління фінансовими компаніями. А тренерська діяльність — більше для душі. Це хобі, яке у майбутньому може перетворитися у професію.
Що б ви могли порадити тим, хто хоче спробувати себе у тренерстві, але доки не наважився подати свою заявку?
Для початку потрібно визначитися, яка тема вам близька. Спілкування зі слухачами потребує щирості, професіоналізму, натхнення. Якщо ви викладаєте знання механічно, слухачі це відчують. Тож, по-перше, прислухайтеся до себе, проаналізуйте, що вам цікаво вивчати настільки глибоко, щоб стати експертом у цій темі. А після — йдіть у бій! Це дуже емоційна робота, але у процесі ти оновлюєш свої душевні ресурси.
Яку суперздібність ви обрали б, якби були така можливість? Надшвидке сприйняття інформації.
Із якою живою істотою ви б порівняли роботу тренера? Зі змією-гіпнотезером, щоб постійно утримувати увагу публіки.
Однією фразою запросіть колег на свій тренінг. Приєднуйтеся до нас — із нами ви станете сильнішими.