Kernel Шанс постійно знаходить молоді таланти, які не уявляють свого життя без агро. Проєкт адаптує молодь з лекційних аудиторій до реалій сучасного бізнесу і дає можливість реалізувати свої аграрні амбіції, розвиваючись у професії. Від запуску програми минуло понад 10 років, і ми отримали вражаючі результати: 11 вишів-партнерів, 367 учасників і 54 460 годин стажувань. На цьому не зупиняємося, тому щороку двері в корпоративний світ агробізнесу відкриваються молодим та енергійним початківцям.
За словами директора із закупівель зернових та олійних культур Kernel Олександра Головіна, завдяки новим талантам ціль на наступний маркетинговий рік – придбати 12 млн тонн зернових і насіння соняшника – цілком досяжна.
Такий шанс випадає раз на рік. Щоліта 9 підрозділів закупівель, офіси яких розташовуються у різних регіонах країни, беруть до себе на стажування по 1-2 майбутніх зернотрейдерів. Програма Kernel Шанс у Департаменті закупівель зернових та олійних культур розрахована на три місяці. За цей час учасники здійснюють екскурс в професію, отримують базові знання щодо роботи з програмним забезпеченням і навички ведення переговорів, знайомляться із агровиробниками-постачальниками.
Кожен стажер має наставника. Паралельно до поетапного вивчення робочих процесів учасники займаються підготовкою дипломних робіт, мета яких – запропонувати нетривіальне рішення актуальної проблеми. Традиційно, захищають власні напрацювання перед експертною комісією. Цього сезону автори двох найбільш доцільних ідей продовжили професійний шлях в Kernel на посаді менеджерів із закупівель зернових та олійних культур.
Свіжий погляд: як зменшити вартість перевезень на елеватор
Андрій Синьківський взяв участь у програмі, готуючись до захисту диплома магістра. Після закінчення четвертого курсу в одному зі столичних вишів хлопець перевівся на заочну форму навчання й повернувся до Вінниці. Впродовж 10 місяців працював у компанії, яка займається продажем насіння. Одного дня в соціальній мережі LinkedIn Андрій прочитав оголошення про набір стажерів до програми Kernel Шанс і вирішив надіслати резюме. Після співбесіди хлопець потрапив на стажування до Вінницького офісу закупівель.
«Це були дуже насичені три місяці. Робота в офісі, поїздки в поля до фермерів, відрядження на елеватор, участь у міжфункціональній конференції Департаменту, Днях Поля, організованих партнерами. За три місяці професіоналом точно не стати, але я отримав потужну базу знань, – розповідає Андрій Синьківський, менеджер із закупівель зернових та олійних культур (Підрозділ закупівлі в Вінницькій, Хмельницькій та Тернопільській областях). – Після успішного захисту дипломного проєкту мене направили на місяць до тернопільського регіону підрозділу , щоб перейняти досвід колег. Сподіваюся, найближчим часом зможу окреслити зони своєї відповідальності – райони, регіони, постачальників – на мапі закупівель».
У чому суть дипломного проєкту «Збільшення закупівлі FCA під власний елеватор»? Проблема була наступною: тарифи автоперевізників на коротку відстань зазвичай невиправдано завищені, а тому закупівля зернових і їх транспортування на елеватори у радіусі до 60 км виявляються недоцільними для компанії. Фіналіст запропонував збільшити обсяги закупівель зернових на елеваторні потужності шляхом проведення тендера серед перевізників. Відповідно до FCA-умов, впродовж сезону ранньої групи зернових, який триває 44 дні, Kernel пропонує постійне завантаження 5 автівок партнера продукцією і подальше щоденне здійснення рейсів на коротку відстань. Це – готове логістичне рішення для перевізників, які прагнуть працювати, уникаючи ризику простою техніки. Натомість учасники тендера повинні запропонувати компанії тарифи на коротку відстань, що нижчі ринкових. За прогнозами фіналіста, FCA-процедура допоможе зменшити вартість перевезень на елеватор на 15-30%.
З 90%-ю впевненістю скажу, що ми почнемо користуватися запропонованим рішенням під час закупівлі зернових наступного сезону. Я є прихильником програми понад 5 років і зазначу, що Kernel Шанс вкотре довів свою ефективність. Спеціаліст з багаторічним досвідом може бути професійним виконавцем, але не вміти пристосовуватися до специфіки роботи. Наші стажери проходять своєрідний курс корпоративної підготовки, ознайомлюються з місією, цінностями, баченням компанії та запалюються стратегією. Усі мої стажери були перспективними і залишилися працювати на офісі, троє минулоріч взяли участь та пройшли підготовку в програмі кадрового резерву.
У чому перевага річкових перевезень? Проєкт А. Перевєрзєва
Почати працювати в найдинамічніший компанії України, будучи студентом – багатообіцяючий кар’єрний старт. А чи можна змінити професійний вектор на агро, маючи за плечима успішний досвід у іншій сфері? Андрій Перевєрзєв, ще один фіналіст програми Kernel Шанс у Департаменті закупівель зернових та олійних культур, саме так і зробив. У його скарбниці знань – дві вищих освіти за спеціальностями «Податковий облік» і «Адміністративний менеджмент». У трудовій книжці – семирічний досвід роботи на машинобудівному підприємстві, керівником відділу виробничої логістики у тому числі. Кардинальні зміни в житті Андрія відбулися у 31 рік, коли він потрапив на стажування до Кіровоградського офісу закупівель.
«Це той самий свідомий вибір. Мене завжди приваблював агробізнес, а Kernel – найбільш перспективна компанія у цій сфері. Професія менеджера із закупівель цікавила можливістю різностороннього розвитку. Заглибитися у суть ціноутворення, знайти спільну мову з абсолютно різними агровиробниками, навчитися прораховувати ризики і в результаті створити вагомий економічний ефект для компанії. Першим кроком у цьому напрямку стало стажування, другим – дипломний проєкт», – ділиться Андрій Перевєрзєв, менеджер із закупівель зернових та олійних культур (Підрозділ закупівлі в Кіровоградській області).
Які актуальні питання вирішує дипломний проєкт «Річкові перевезення»? Справа у тому, що майже 95% експортного зерна відправляється з України до інших країн світу через чотири основних морські порти. Дістатися точки відвантаження можна залізничними коліями, вантажівками або річковим транспортом. Автор проєкту пропонує розвантажити залізничні й автошляхи, зосередившись на перевезенні зерна найдешевшим і найбільш ощадливим видом транспортування – річковим. Сьогодні морський спеціалізований порт «Ніка-Тера» успішно практикує дозавантаження агропродукцією з барж на рейді. Враховуючи можливості Світловодського річкового терміналу і тарифи «Трансшип», рейдова перевалка «річка-море» допоможе компанії зекономити по 100-150 грн на кожній тонні зерна.
Тему фіналісту допоміг обрати наставник Володимир Степанюк.
Для фахової підготовки менеджера потрібно 2-3 роки, а в нас було 3 місяці. Про фактичні показники із закупівель фіналіста ми поговоримо згодом, коли перед ним будуть поставлені задачі як перед менеджером. Можу відмітити активність і швидкість засвоювання нової інформації. Вивчення теми, розробка проєкту та результат захисту диплому – цілком його заслуга.
Захист дипломних робіт відбувався в онлайн-форматі. Експертна комісія переглянула презентаційні матеріали, заслухала доповіді учасників і поставила ряд питань, щоб перевірити, наскільки глибоко стажери занурилися у пошук альтернативних рішень. Відтак фіналістам завжди раді в будь-якому офісі закупівель, де всі з нетерпінням чекають на їхні свіжі ідеї та разом з ними готові впровадити їх в роботу підрозділу.
Чергові результати захисту робіт вкотре переконують, що таке прагнення до розвитку – це важливий і дієвий крок до досягнення найамбітніших цілей.
Розпочавши новий марафонський забіг на ринку зернових і олійних культур ми прагнемо бачити в команді високо мотивованих, драйвових і цілеспрямованих гравців. Тих, хто подивиться на вибудувані процеси свіжим поглядом, згенерує ідеї чи знайде необхідні інструменти для більш злагодженої роботи механізмів. Тих, хто допоможе компанії пришвидшитися. А тому даємо шанс усім, хто прагне розвиватися професійно у сфері закупівель.