Рік охорони праці на елеваторах компанії після впровадження «Золотих правил» продовжився проектами Near Miss і «Дай п’ять». В основі нововведень – навчитися ідентифікувати ризики, вчасно їх усувати та запобігати появі потенційних небезпек. Це нова культура безпеки, яку нині активно впроваджують в компанії. Таким чином Кернел трансформує культуру охорони праці, віддаючи перевагу європейським та американським моделям безпечного виробництва.
Типова ситуація на виробництві: хтось із співробітників пролив на керамічну плитку склянку води. На калюжу ніхто не звернув увагу, відповідно – не витер. Усі, хто бачить воду на плитці, обходять її стороною. Робітник, який несе драбину, не помітив калюжу, послизнувся і впав. Він не постраждав, але міг отримати легку чи навіть важку травму. Це і є Near Miss – подія, яка могла б призвести до нещасного випадку й травмування, але поки цього не сталося. Виявляється, щоб попередити небезпечні ситуації, володіти екстрасенсорними здібностями зовсім не потрібно. Варто поглянути на звичні нам речі з іншого боку, оцінити ймовірність виникнення небезпечної ситуації й нейтралізувати її. В рамках року охорони праці команди елеваторів Кернел виявили і виправили вже близько 4 000 таких Near Miss.
«Ми цілком поділяємо принципи UNIC і пишаємось тим, що приєдналися до цієї організації. Це – відмінна платформа для просування ідеї відповідального бізнесу та впровадження стандартів доброчесності, задекларованих світовими практиками. Беручи активну участь в діяльності та популяризації принципів Мережі, бізнес отримує низку переваг: поліпшується ділова репутація, зростає конкурентоздатність, покращується якісний рівень відносин з партнерами, підтверджуються високі стандарти підприємницької діяльності. Ми прагнемо бути кращими у своїй справі, тому вступ до UNIC розглядаємо не як данину моді чи звичайну формальність, а як унікальну можливість вдосконалити свою діяльність в рамках добропорядності і чесності», – коментує Олена Дубовська.
Незважаючи на позитивні результати аудиту і тенденцію до зниження кількості зловживань у минулому маркетинговому році, в Кернел продовжують контролювати відносини як всередині Компанії, так і з контрагентами на предмет потенційних корупційних ризиків. Будь-який успіх – у системності.
«Безпека співробітників – пріоритет компанії. Ми постійно вдосконалюємо заходи з охорони праці, орієнтуючись на кращі світові практики, впроваджуємо нові ініціативи. Сьогодні ми прагнемо залучити до цього процесу кожного. Одна справа, коли за коли за команду підприємства відповідає один інженер з охорони праці й зовсім інша, коли про безпеку дбає кожен співробітник», – коментує Наталія Кульчицька, Керівник департаменту персоналу.
Разом зі стартом проектів на кожному з 34 елеваторів компанії сформувалися команди, до яких увійшли 5-6 співробітників. Тобто кожен командний гравець став «інженером з охорони праці», помічаючи та нейтралізуючи можливі причини виникнення небезпечної ситуації.
«Уявіть типову ситуацію, коли ви йдете вулицею зі жвавим рухом. Збоку розміщується недобудована багатоповерхівка, нагорі якої будівельники залишили кілька цеглин. Ці цеглини – Near Miss, тобто потенційна загроза. Сьогодні вони просто лежать, а завтра здійметься вітер і вони можуть впасти. Можуть не впасти. Все залежить від випадку, – зазначає Павло Маслов, Менеджер з охорони праці. – Забравши цеглини з будівлі ми усуваємо фактор небезпеки, який може спричинити легкі, важкі пошкодження, або навіть стати причиною летального випадку. Те ж саме стосується потенційних загроз на підприємствах компанії».
Згідно з пірамідою вірогідності виникнення подій, кожні 10 000 Near Miss – це 1 000 мікротравм, 100 легких травм, 10 – важких та 1 летальний випадок. Павло Маслов стверджує, що при будь-яких обставинах і в будь-якій ситуації можна уникнути травм. Для цього потрібно звести кількість Near Miss до 0. І це можливо. Над формуванням нової потужної культури безпеки зараз і працюють команди елеваторів.
«На елеваторах встановлено спеціальні бокси з бланками, заповнення яких займає близько 30 секунд. Виявили потенційну небезпеку – заповнили бланк – обговорили проблему – знешкодили. Виконання Near Miss не завжди перебуває у компетенції учасників команди, тому завдання може перейти до відповідальної за напрямок особи. Зараз проекти охопили тільки команди елеваторів, а з наступного маркетингового року плануємо залучити до охорони праці співробітників усіх активів. Сьогоднішні учасники стануть амбасадорами безпеки завтра», – наголошує Сергій Росс, Керівник відділу охорони праці.
Вже зараз результати на елеваторах компанії демонструють, що співробітники готові бути провідниками змін.
«У Південно-Східному елеваторному блоці 10 команд, які беруть участь у проектах охорони праці. Від старту їм вдалося зафіксувати 1 332 Near Miss і виправити 1181 з них. Хотілося б відмітити, що до проекту долучаються й інші співробітники елеваторів, допомагаючи командам помічати фактори ризику», – коментує Світлана Тисяк, провідний інженер з безпеки праці Південно-Східного елеваторного блоку.
Показники решти елеваторів виглядають наступним чином. 14 команд Центрального елеваторного блоку зафіксували 1 666 Near Miss, 1 390 з них – нейтралізували. А 10 команд Західного блоку розпізнали 897 Near Miss, знешкодили – 682.
Ці ж самі команди брали участь в проекті «Дай п’ять». Його мета – запропонувати і втілити в життя 5 покращень на своєму робочому місці. В середньому, команда одного елеватора здійснила за 2 місяці 25 покращень. Про реалізовані зміни розповідали за допомогою фото «до» та «після», а також короткого опису вирішеної проблеми. На відміну від Near Miss, який тільки набирає обертів, «Дай п’ять» – проект короткостроковий і наразі команди готуються до презентацій своїх напрацювань.
Обидві ініціативи конкурсні. Показники виявлених і виконаних Near Miss, а також покращень «Дай п’ять» сумуються та фіксуються в турнірній таблиці. За результатами всього конкурсного періоду кращі команди отримають цінні подарунки. У кожному елеваторному блоці буде своя трійка переможців. Команда-переможець отримає 35 тис. грн, срібний призер – 25 тис. грн, бронзовий – 10 тис. грн. Крім того, команди-переможці елеваторних блоків додатково позмагаються за звання найкращої в рамках усього департаменту та приз у 150 тис. грн. А за перебігом подій можна слідкувати онлайн в соціальних мережах, де учасники діляться своїми результатами.
Хто може краще розповісти про проект? Звичайно, учасники.
Олег Журавель, головний інженер елеватора Лихачово:
«З охорони праці повинно починатися виконання службових обов’язків на підприємстві. Near Miss навчив нас звертати увагу на, здавалося б, дрібниці, які несуть в собі приховану загрозу. Те, що може спричинити небезпечну ситуацію сьогодні або завтра, а може й не спричинити її взагалі».
Євген Лабунець, старший майстер елеватора Галещина:
«До складу нашої команди увійшли фахівці з різних сфер: головний енергетик, працівник лабораторії, апаратник зерна, слюсар та старший майстер. Кожен з нас зараз впливає на зменшення травматичних ситуацій на роботі. Проект Near Miss підвищує рівень свідомості кожного співробітника».
Впровадження нової стратегії безпеки виробництва в компанії розраховано на 3 роки. Near Miss та «Дай п’ять» – тільки початок глобальних системних змін. Наразі планується старт цих проектів на заводах і Трансбалктерміналі.