Незважаючи на всі труднощі воєнного стану, Агробізнес Kernel завершив комплекс весняно-польових робіт в оптимальні строки. Всупереч обставинам, командам агрокластерів вдалося засіяти майбутній врожай навіть у регіонах, максимально наближених до лінії фронту. Посівна кампанія ярих культур 2022 охопила 370 тис. га.
За словами Директора Агробізнесу Kernel Ігоря Чикіна, завчасна підготовка до виробничого сезону як ніколи виправдала себе в умовах війни.
З якими б складнощами Агробізнес не стикався під час воєнного стану, ключовим фактором виробництва була і залишається погода.
Цієї весни спостерігався нерівномірний розподіл погодно-кліматичних умов, що змушувало вносити корективи у строки сівби. На території Правобережної України сприятливі погодні умови склалися раніше, тому Центральний кластер першим розпочав посівну. Для Придніпровського, Харківського кластерів, а також кластерів Дружба-Нова та Полтава-Південь, які знаходяться у межах Лівобережної України, вихід в поля дещо змістився. Через велику кількість опадів та відчутне зниження температури у квітні, команди перейшли до активної фази весняно-польових робіт лише у третій декаді місяця. Пізній початок не завадив завершити посів ярих культур і здійснити догляд за озимими в оптимальні терміни.
Під час підготовки до посівної частина площ в Чернігівській і Сумській областях знаходилася під окупацією. Від моменту звільнення територій до виконання технологічних операцій залишалися лічені дні, тому командам важливо було акумулювати усі зусилля, щоб вчасно розгорнути весняно-польові роботи. Співробітники активно співпрацювали з ДСНС та військовими в напрямку розмінування доріг і обстеження полів на наявність вибухонебезпечних предметів. Певна напруженість досі зберігається на Харківщині. Посівна в цих регіонах стала випробуванням на межі можливостей, адже безпосередні виконавці постійно працювали під загрозою обстрілів. Ризикуючи власним життям співробітники кластерів утримували аграрний фронт і берегли продовольчу безпеку країни.
В умовах дефіциту ресурсів особливого значення в агросезоні-2022 набули інноваційні проєкти.
Оскільки точне землеробство – це не інтенсифікація, а швидше оптимізація виробництва, тому навіть в умовах війни, у нас все згідно з амбітним планом. Звісно, крім обстежень дронами, більшість із яких у перші дні війни змінили сферу застосування. Основна увага зосереджена на управлінні умовами вирощування в однорідних зонах, розвитку власної FMS Digital Agribusiness, збору польових даних, контролю за базовими елементами точного землеробства, за якістю польових робіт і ефективністю використання техніки. Працюємо над покращенням якості нашої Big Data і над новими моделями з Datascience напрямком. У майбутньому все це дозволить підвищити врожаї, і не тільки в Kernel.
Наразі всі агрокоманди завершили оцінку польової схожості. Планових сходів досягнуто, густота усіх посівів – на рівні цільових показників. За умов холодної пролонгованої весни і з врахуванням ризиків воєнного стану початок сезону можна вважати успішним.
Агробізнес був повністю забезпечений ТМЦ для ефективного виконання технології ще за пів року до початку весняних польових робіт. Завдяки цьому ми не відчули дефіциту насіння, засобів захисту рослин, добрив, пального. З плановим ремонтом техніки – складніше. Через порушення логістичних шляхів у перші тижні змістилися строки поставки запчастин. Ситуацію ускладнювала нестача кадрів після проведення мобілізації. Співробітникам з різних виробничих підрозділів довелося перегруповуватися і перерозподіляти техніку, щоб врівноважити сили. Попри виклики та обмеження, команди на місцях провели якісну підготовку, в результаті чого зберегли продуктивність посіву на рівні минулих років, а окремі кластери навіть підвищили показники. У найбільш складних і кризових ситуаціях злагоджена робота колективів та професійність співробітників здатна компенсувати обмеженість ресурсів.