Посівна на полях Кернел у 12 регіонах України в повному розпалі. Як стартували роботи, чи вплинув на них карантин та які прогнози стосовно цьогорічної кампанії – читайте у нашому огляді.
Всі роботи на полях Кернел стартували вчасно і виконуються в штатному режимі. Поки що на них більшою мірою можуть впливати погодні умови, ніж епідеміологічна ситуація.
«Виробничі підрозділи Дивізіону Агробізнес працюють відповідно до визначених планів і графіків, дотримуючись при цьому всіх рекомендацій щодо протидії коронавірусу. Враховуючи ситуацію з карантином, ми внесли деякі зміни у виробничий процес. Насамперед вони стосуються організації безпеки співробітників, збереження їхнього здоров’я, дотримання всіх правил та обмежень під час трансферу до робочих місць, забезпечення проживання та харчування на період посівної. Оскільки персонал всіх офісів компанії перейшов на віддалений режим роботи, необхідно було змінити й організацію деяких бізнес-процесів. Однак децентралізована модель управління в Дивізіоні Агробізнес, автоматизація більшості процесів та електронний документообіг дозволяють нам проводити посівну без суттєвих втрат в ефективності, – коментує Ігор Чикін, Директор Агробізнесу Кернел. – Ряд обмежень зазнала логістика техніки й ТМЦ між регіонами, але завдяки завчасній закупівлі необхідних ресурсів задовго до початку посівної дефіциту посівного матеріалу, добрив і ЗЗР немає».
Цього року час на посів може бути обмежений через невеликі залишки вологи в ґрунті після безсніжної зими і поки що посушливої весни. Погане вологозабезпечення більшості регіонів зумовило необхідність в коригуванні технологічних операцій і підходів, умов посіву та внесення добрив задля максимального збереження вологи в ґрунті та оптимізації затрат на собівартість технологій.
«Додатковим фактором ризику є низькі запаси продуктивної вологи в ґрунтах більшості регіонів, спричинені посушливою осінню та безсніжною зимою. За відсутності достатніх опадів, що ми спостерігаємо протягом перших двох декад квітня, це може призвести до дефіциту вологи у верхньому шарі ґрунту вже в кінці квітня – на початку травня. Тому наразі важливо максимально уникнути додаткових обробітків ґрунту перед посівом, здійснити посів у оптимальні строки та вчасно та якісно забезпечити ґрунтовий захист ярих культур задля ефективного використання вологи, що наявна. Також сьогодні це призводить до невизначеності в оцінці потенціалу озимих культур, які перезимували досить вдало. Проте нестійкий температурний режим повітря у березні-початку квітня із нічними морозами до – 7 °С призвів до суттєвого пошкодження надземної фітомаси озимих. Майже в усіх регіонах України близько 5% площ мають сильні пошкодження і до 15% посівів – середній рівень пошкодження, що однозначно відобразиться на зниженні потенціалу цих культур. Але у сільському господарстві кожен рік нетиповий, тому ми готові і до таких викликів. Підрозділи Агробізнесу виконують виробничу програму в повній мірі, а тому завершити посівну кампанію плануємо у визначені раніше строки», – зауважив Костянтин Шитюк, Заступник директора Агробізнесу Кернел з виробництва.
В цілому старт сезону-2020 є нестійким з проявом цілого ряду несприятливих для рослинництва природних явищ. До практично повної відсутності опадів у більшості регіонів, суттєво нижчого багаторічного запасу продуктивної вологи в ґрунтах додаються ще й інтенсивні температурні коливання як протягом всього весняного періоду, так і протягом доби, а також такі нетипові явища як пилові бурі.
«У березні – квітні майже в усіх областях України проявлялися сильні вітри, які через відсутність достатнього рівня зволоження у верхньому шарі ґрунту, відсутності рослинного покриву в цей час на полях, а також недостатнього структурування ґрунту під впливом гравітаційної вологи зимово-весняного періоду, призвели до розвитку активної вітрової ерозії. Особливо сильно і нетипово це проявилося в регіонах Полісся на легких за гранулометричним складом ґрунтах. У зв’язку з цим для полів з сильним переносом ґрунтових частинок вітром є ризики зменшення ефективності ґрунтового захисту, однорідності появи сходів культур, порушення глибини розміщення насіння. Така ситуація в рамках одного року суттєво не відобразиться на урожайності культур у цих регіонах, але вимагає нашої уваги щодо підходу в управлінні рештками, накопичення їх у верхньому шарі, зміні способів обробітку. Так як найбільш несприятливим наслідком цього явища може стати втрата гумусового шару ґрунтів та руйнування і так майже відсутньої для легких ґрунтів структури орного шару», – зазначив Костянтин Шитюк.
На сьогодні (24 квітня 2020 р., – ред.) в Кернел вже посіяно 57% ярих культур (61% соняшнику, 55% кукурудзи). На 100% площ виконано підживлення озимих культур і внесення добрив під ярі культури. Завершити комплекс весняно-польових робіт в компанії планують до 5 травня.