Цьогорічна посівна наближається до завершення. Незважаючи на досить пізній початок весняно-польових робіт, станом на середину травня агропідприємства компанії засіяли майже 95% площ ярих культур.
Із агрокліматичних особливостей нинішнього сезону — велика кількість опадів у березні та квітні, високий рівень підґрунтових вод у окремих регіонах і, відповідно, підтоплення значної частини полів. Це суттєво скоригувало виробничу програму агропідприємств Kernel. Зокрема через перенасичені вологою поля частину ранньовесняних технологічних операцій довелося відмінити, замінити чи змістити. Зокрема змістилися терміни для закриття вологи в ґрунті та підживлення озимини.
Початок посівної також змістився — у середньому на 2 тижні в усіх регіонах України. В активну фазу посіву агропідприємства Kernel увійшли у кінці квітня. Тоді, по суті, вже сформувалися сприятливі умови для висіву одразу двох культур — соняшника та кукурудзи. Команда Агробізнесу оперативно змінила плани і розпочала паралельний посів, що сприяло пришвидшенню темпів посівної кампанії.
Наразі більшість агрокластерів завершили посів кукурудзи та соняшника і завершують посів сої. Це — теплолюбива культура, умови для висіву якої не були сприятливими аж до 5-6 травня. Попри примхи погоди, 80% площ під майбутній врожай сої планують засіяти в оптимальні для культури строки.
Структура посівів
В агросезоні-2023 Kernel зробив ставку на олійні культури. Під стратегічну для компанії культуру — соняшник — відведено 35% посівних площ або понад 120 тис. га. Цього року Агробізнес також наростив обсяги посівів сої до 65 тис. га, вперше частка культури в структурі посівів сягнула 18%. Зважаючи на логістичні ризики та кризу енергоресурсів, значно скоротилися посіви кукурудзи — до 85 тис. га або 24%. Натомість компанія наростила посівні площі під озимою пшеницею до 60,4 тис. га. Зараз її частка у загальній структурі посівів становить 17%. Площі під ріпаком та багаторічними травами традиційно залишилися незначними.
Колеги з Агробізнесу у регіонах, що межують лінією фронту та зонами підвищеної воєнної небезпеки, розповіли про структуру посівів у межах своїх кластерів та поділилися відмінностями між нинішнім і попередніми роками.
В обробітку Харківського кластера 28 тис. га. З них трохи більше 1 тис. га цього року не обробляється з міркувань безпеки. Відповідні земельні масиви розташовуються за 40 км від лінії фронту — в Купʼянському районі. Станом на 16 травня команда кластера засіяла 100% від запланованих на сезон площ. Торік посівна кампанія на Харківщині розпочалася у травні, а завершилася майже на місяць пізніше — у червні. Жорстка комендантська година дозволяла працювати в полях лише в одну зміну.
Команда кластера Дружба-Нова заклала під майбутній врожай 177 тис. га ріллі. Реалізують посів на 96% від плану, оскільки 7 тис. га в Сумській області перебувають у максимальній близькості до кордону з країною-агресором. Проте вплив факторів воєнного часу знизився. Навесні 2022 року більшість територій кластеру перебували під окупацією, перші плани посівів тоді складали всього 47 тис. га. Завдяки успіхам ЗСУ можливості аграріїв поступово розширювалися. Чи не щодня в обробіток додавався новий масив і, відповідно, змінювалися плани — колеги терміново робили заявки на закупівлю ТМЦ та вручну коригували технологію під нові реалії. У 2023 році перед командою постали інші виклики.
Цей сезон видався складним у вирішенні питань щодо забезпечення належної передпосівної підготовки ґрунту. Торік внаслідок постійних атак росіян на енергетичну систему та подальші обмеження в роботі елеваторів у нас не було можливості вчасно підготуватися до наступних етапів виробництва. До весни багато масивів залишалися без основного обробітку — близько 55 тис. га землі. Техніки для виконання всіх технологічних операцій не вистачало, додатково залучали з ринку. До того ж, кількість опадів у наших регіонах в середньому збільшилася на 100%. Попри складнощі ми плануємо завершити посівну в оптимальні терміни. Вийшли на фінішну пряму в сівбі кукурудзи та соняшника, частка яких в структурі посівів кластера 20% і 35% відповідно. Активно сіємо сою, маємо намір засіяти відведених під майбутній врожай 24% до 25 травня. Це цілком нормальні строки для ранніх сортів з вегетаційним періодом від 85 до 100 днів, якими плануємо завершити посів. Паралельно доглядаємо за посівами озимої пшениці. Цього року в нашій структурі посівних площ озимина займає 17%.
Бажаємо колегам вдалого завершення посівної кампанії, рясних сходів та гарних врожаїв!
Структура посівів у нас на кластері цього року має наступний вигляд: 35% від наявних площ ми засіяли озимою пшеницею, 30% — соняшником, 15% — озимим ріпаком, 10% — кукурудзою, 10% — соєю. Конʼюктура ринку не сильно вплинула на нашу сівозміну, проте вплив погоди ми відчули сповна. Затяжні дощі восени минулого року та спричинений ними пізній збір врожаю попередника-соняшника не дозволили нам засіяти озиминою всі заплановані площі. Ці ділянки навесні 2023 року відсіяли соєю. Через дощі в осінній період також не вдалося в повному обсязі здійснити обробіток ґрунту. Весна теж виявилася дощовою. Для нашого регіону така кількість опадів восени і навесні — неспецифічна. Надмірна вологість ґрунтів не сприяє якості посівів, відсутність тепла стримує ріст озимих. Але ми працюємо і сподіваємося на гарний результат. Вже подбали про захист озимої пшениці та приступили до захисту просапних культур.