Як почався для вас минулий рік тренерства?
У 2023 році Kernel відновили корпоративне навчання, ми з колегами знову почали готуватись до тренінгів. Задля безпеки перші курси проходили в онлайн-режимі, як під час коронавірусу. Проте досить скоро ми перейшли в офлайн і це був ковток свіжого повітря в багатьох сенсах. Зросла ефективність навчання, адже офлайн-тренінг — це спілкування із живими людьми та можливість відразу побачити реакцію на матеріал. Було видно, що аудиторії цей формат теж більше заходить.
Останні три тренінги були експериментальними, ми оптимізували матеріал та скоротили програму із 6 з половиною годин до 3. За менше часу передаємо концентровані знання та використовуємо тільки ефективні вправи. Колеги менше втомлюються та проявляють більше активності.
Що за рік офлайн-тренерства найбільше запам’яталося?
Нещодавно ми були на тренінгу в Полтаві, на який прийшло вдвічі більше людей, ніж очікувалося. Було дуже приємно, що спрацювало сарафанне радіо та люди виявили такий інтерес. Колеги приходили підрозділами, це було незвично. Проте місця всім вистачило і тренінг пройшов чудово.
30 людей онлайн і 30 людей офлайн — це величезна різниця. Усі знайомилися, брали активну участь, дізнавалися краще один одного.
З якими складнощами стикалися в цей час? Як вдалося їх подолати?
Для мене було складністю мати справу з низькою активністю аудиторії. Бувало, що 40 людей підключались онлайн, але залучити їх було важко. У таких випадках доводиться зосереджувати увагу на тих, хто виявляє активність. На їхньому прикладі стає очевидно, що тренінг — це не страшно, а цікаво. Когось навмисно викликаю, ставлю питання.
Адже мета програми — не прослухати матеріал, а відпрацювати на практиці інструменти, які ми надаємо, оперативно отримати відповіді і зробити це в комфортних умовах. Людина виходить із тренінгу і вже щось нове знає і вміє.
Як ви змінилися за роки тренерської роботи? Які навички та якості вдалося розвинути?
Я став більш гнучким до обставин та впевненішим у собі, а рівень відповідальності підвищився. Всі поради, які викладаю, застосовую до себе, тож кожен тренінг цінний для мене з різних блоків.
Ще отримав досвід керування аудиторією, навчився оперативно реагувати. Цього року в компанії з’явилася бізнес-гра про зворотний зв’язок і я помітив, що тренерство покращило мене в цій сфері. Чим більше давав та отримував зворотний зв’язок після тренінгу, тим ефективнішою ставала робота. А в рамках свого тренінгу “Відповідальність” теж почав краще чути людей. Завдяки інсайтам від учасників ми покращуємо програму, використовуємо приклади з попередніх тренінгів, ділимося реальним досвідом колег.
Тож оперативне реагування та гнучкість — основні здобуті навички.
Який результат від тренінгу для себе, як для тренера, ви вважаєте класним? Що саме вас мотивує?
Найкращий результат — фідбек, коли учасники кажуть, що було цікаво, корисно, що будуть використовувати нові навички в житті. Бо тренінг — це не тільки про роботу, він універсальний для всіх сфер життя. Люди починають замислюватися над цими інструментами, бачать, як можна покращитися. Головний мотиватор — створювати додаткову цінність для своєї компанії та бути ще кориснішим для колег. Для мене це додаткове задоволення від роботи.
Що б ви могли порадити тим, хто думає спробувати себе в тренерстві?
Починайте з маленького. Перший крок: визначитися, чи дійсно вам це потрібно. У вас є мета чи потреба ділитися знаннями? Або не вистачає навичок презентації, а вони потрібні для роботи? Або просто є бажання? Другий крок, якщо страшно — тренуйтеся з близькими, не соромтеся читати матеріал, щоб не втратити думку. Робіть невеликі кроки.
Яку пораду ви дали б колегам, які ще прийдуть на навчання під час війни?
Рекомендую ходити на тренінги, бо це – максимально легкий спосіб дізнатися щось цікаве і корисне для себе. Я сам відвідую тренінги та заходи компанії, бо також розумію як це важливо для колег-тренерів.
Також це чудовий нетворкінг та новий формат комунікації з колегами, з якими щодня працюємо пліч-о-пліч. Тим більше зараз програма лише 3 години — це дуже концентрована користь.
Будьте проактивними: задавайте питання, беріть участь у вправах.
Можливо тренінг виводить тебе з твоєї зони комфорту, але переносить в іншу, не менш комфортну та безпечну, і в чомусь нову.
Бліц
Яку пораду ви б хотіли почути на старті вашого тренерства?
Якщо коротко: не розслабляйся та отримуй задоволення.
Якби ваша компетенція могла говорити, що б вона вам сказала?
«Дякую!» Адже я роблю красунечку з теми, яку всі бояться.
Однією фразою запросіть колег на тренінг.
Навчання — найкращий спосіб із користю відпочити від роботи на роботі.