Це ваш перший досвід тренерської діяльності. З чого ви починали?
Тренером я стала вперше, але мала досвід викладання, проведення екскурсій та лекцій в аспірантурі. Тож коли на початку 2020 року стартувала програма внутрішнього навчання, мене це зацікавило. Коли ти можеш працювати в компанії і там же додатково навчатися, отримувати новий досвід, реалізовувати свої здібності — від цього не варто відмовлятися. Я б точно жалкувала, якби втратила таку можливість для розвитку. Бо в професії зростає твоя експертність, а тренерство — це поєднання професійної експертності і власних інтересів у рамках роботи, можливість більше дізнатися про компанію та людей, які в ній працюють.
Чим вам відгукнулася компетенція «Системне мислення»?
Всесвіт — це велика цікава система. Кожна людина — теж окрема система, яка перетинається та співпрацює з іншими. І мені цікаво заглиблюватися в розуміння, як вона працює, що варто визнати як даність, із чим немає сенсу боротися. Ці знання спрощують життя, бо коли інформація систематизована, сприймати її набагато легше.
Під час навчання мене дуже вразив розділ про системи: я зрозуміла, що все в житті підпорядковане певним законам. Почала відстежувати їх у власному житті, аналізувати, використовувати для себе. Наприклад, мистецтво маленьких кроків — це один із таких законів. Якщо ти це розумієш, можеш подолати супротив системи, закласти правильний фундамент для змін та досягти своєї мети.
Чим для вас відрізняються онлайн та офлайн-виступи?
Онлайн ми дуже залежимо від інтернету, техніки та якості зв’язку. До того ж, коли ти не бачиш аудиторію, не відчуваєш відгуку на інформацію, це створює певний бар’єр. А на офлайн-тренінгах я бачу зворотний зв’язок, можу змінювати програму, адаптувати її під аудиторію. Онлайн не дає такої можливості.
Як війна вплинула на аудиторію, яка приходить на тренінги?
Компетенція «Системне мислення» — це не щось кардинально нове. Це добірка інструментів, аби подивитися на ситуацію під новим кутом, розкласти інформацію по поличках, щоб відчути впевненість та рівновагу. Ми частково змінили програму, адаптували її під потреби сьогодення. Зараз важкі часи, але люди готові сприймати інформацію, яка допоможе бути ефективнішими, не зливати енергію, знаходити баланс. Ця тема саме на часі.
На які свої якості ви спираєтеся в тренерській діяльності?
Я дуже люблю людей та ціную спілкування. Мій світогляд розширюється завдяки учасникам програми. За роки тренерства я багато чого навчилася та щоразу отримую натхнення від цієї роботи. Занурення в підготовку та дослідження — це ковток свіжого повітря. Щоразу думаю: не була б тренером, я б цього не дізналася, не прочитала. Тому основа мого тренерства — любов до людей та допитливість.
Як тренерство вплинуло на ваше життя?
Воно розширило мої погляди на світ та життя. Не кожну свою дію я аналізую, але потім озираюсь і розумію, що діяла з погляду на закони системи і зробила все правильно. «Системне мислення» допомагає ставитися з турботою до себе та оточення, не вимагати неможливого, рухатися реальним темпом і, відповідно, залишатися в балансі, гарному настрої, зберігати мотивацію. Будь-яка задача вдається легше, якщо використати інструменти з тренінгу, сформувати свою систему й наочно побачити всі етапи та кроки, плюси та мінуси, переваги та недоліки.
Чи справдилися ваші очікування щодо тренерської діяльності?
Так. Наприкінці кожного заняття ми збираємо зворотний зв’язок. Коли досвідчені професіонали кажуть, що програма була корисною, що їм сподобалося, дякують, розумію, що недарма зайнялась тренерством. До того ж кожен тренінг відрізняється від попередніх, це захопливо, бо ніколи точно не знаєш, чого очікувати, які люди прийдуть, яким досвідом будуть ділитися. Щоразу я навчаюся нового.
Яку навичку ви розвинули за час тренерства?
Роль тренера навчила мене швидко збиратися з думками та концентруватися. Бо настрій буває різний. Але задача тренера — зробити для аудиторії найкраще, на що ти здатна, виправдати довіру слухачів. Це велика відповідальність, і робота тренера допомагає відшліфувати цю навичку.
Бліц
Яку суперздібність ви б обрали, якби у вас була така можливість?
Швидко перемикатися з одного на інше
Якби ваша компетенція могла говорити, що б вона вам сказала?
Світ цікавий, досліджуйте!
Запросіть однією фразою колег на тренінг
Приходьте вивчати цікаве, а не тільки необхідне.