Сучасний світ важко уявити без цифрових інструментів і технологічних інновацій. Як і успішний аграрний бізнес. На перший погляд аграрії, що накопичують вдосталь інформації з полів, володіють ситуацією. І лише ті, хто знає, як правильно аналізувати дані, стають найбільш ефективними в управлінні виробництвом. Команда Kernel створила єдину консолідовану екосистему агровиробництва DigitalAgriBusiness, куди інтегрувала штучний інтелект, оцифровані земельні масиви і закодовані алгоритми підвищення рентабельності. Вміння користуватися цими інструментами для прийняття конструктивних рішень – головний індикатор перемоги у 5 турі Суперліги.
Для чого агрономам планшети? Хто пише історію поля? І з чого розпочинається типовий день керівника механізованого загону? Розкажемо у найцікавішому матеріалі сезону. Рушаємо!
Розпочинаємо подорож знайомством з новачками Суперліги 2021. Як гадаєте, що спільного між студентською командою КВК і мехзагоном Вадима Галачинського? Молодість, енергія, драйв і назва «Сільхоз Юнайтед», яку аграрії запозичили у веселих та кмітливих. Попри відмінне почуття гумору, до польових справ у механізованого загону дуже серйозний підхід. Інакше ніяк, адже в обробітку агродрайверів 8,2 тис. га земель на Хмельниччині.
Працює «Сільхоз Юнайтед» ніби справжня футбольна збірна – дотримуючись тактичних схем і закріплених позицій, віддано та відповідально. Цього року на полях вперше випробували швидкісну сівалку, через що темп посівної кампанії зріс від 4 до 6 км. До того ж перемогою у самому лише 5 турі мехзагін не обмежується. Командні гравці уже здобули першість регіонального управління за врожайністю соняшника і продовжують впевнено збирати кукурудзу. Побажаємо успіху!
Рухаємося далі, щоб дізнатися більше про диджитал-інструменти, якими користуються аграрії найдинамічнішої агрокомпанії. На черзі – Skouting by Kernel. Тонкощами роботи в додатку поділився Сергій Барчук, капітан команди «Повелителі полів».
Ми моніторимо стан посівів впродовж сезону і вносимо дані з полів у єдину систему. Для цього кожні 7 днів стараємося здійснити виїзд на ділянку, щоб зробити фото як загального стану поля, так і самої культури. Поясню на прикладі кукурудзи. Орієнтовно через тиждень після посіву фотографуємо схожість культури. Якщо сходів немає – розкопуємо ґрунт і фіксуємо за допомогою камери проростання насіння. Повертаємося за фотодоказами у критичних фазах росту та розвитку рослин. На кожному етапі обов’язково вказуємо стан забур’яненості, наявність шкідників чи хвороб. Уявімо, вашим посівам перешкоджає нормально зростати лобода, забур’яненість масиву становить 30%. Вносите дані в додаток і отримуєте автоматичну рекомендацію щодо застосування інсектициду чи гербіциду. Загалом кукурудза має 9 макростадій розвитку або актів, якщо говорити про додаток. Останній з них – підрахунок біологічної врожайності.
Перемогу в 5 турі Суперліги керівник мехзагону пов’язує з відповідальним ставленням до роботи свого колективу. Цікавий факт: для підрахунку біологічної врожайності кукурудзи «Повелителі полів» визначають кількість рослин у погонному рядку на довжині 14 м. Потім на цій же відстані відламують 14 качанів з різних стебел. Раніше рахували кількість зерен, рядів і сім’янок самостійно, а зараз активно користуються допомогою штучного інтелекту. Розламують качан, сканують його смартфоном і отримують необхідні показники. Круто!
Другий тур поспіль ми зупиняємося на Чернігівщині, щоб надихнутися досвідом тутешніх аграріїв. Капітан команди «Заполяр» Микола Курило більшу частину своєї трудової діяльності здійснював без сучасних технологій, але погоджується, що життя рухається вперед і агробізнес потребує нових підходів.
Помітив таку тенденцію, що люди до 35 років легше сприймають інновації, швидше перекваліфіковуються. Зараз у кабіні трактора може бути одразу кілька екранів і сотні кнопок, автопілот і контроль за швидкістю руху. Знаєте, якби сучасна техніка була доступна селянам в часи колгоспів, то до сьогоднішнього дня сіл могло б не стати. Та робота, яка колись була покладена на 300-400 робітників, зараз лягає на плечі 15-20 співробітників. По суті, одна людина виконує функції одразу 50 членів колгоспу. Не кукурудза і не соняшник, а люди – золотий фонд компанії. Моє завдання – знайти підхід до кожного співробітника, бо характери, стилі життя і цінності впродовж професійного шляху зустрічаються дуже різні. З огляду на обставини можу бути вибагливим до колективу, але стараюся завжди залишатися справедливим і чесним, вчу не плутати своє з чужим і тримати себе в рамках.
Наш польовий капітан переконаний, що головне у будь-якій справі – бажання працювати. Воно зароджується там, де співробітник опирається на належне ставлення керівництва і отримує гідну грошову винагороду. А щоб стимулювати в людях бережливе ставлення до ресурсів, співрозмовник запропонував розробити систему бонусів за збереження техніки або інших матеріальних цінностей. Цікава ідея, чи не так?
Наступна локація – земельні ділянки команди «Терни». Владислав Голуб цього року вперше у ролі капітана і вже доволі успішно веде команду до кластерного лідерства. Три тури Суперліги 2021 з п’яти можливих стали для мехзагону переможними.
За результати перших етапів відповідала уся команда: агрономічна, інженерна, диспетчерська та адміністративна служба, механізатори, водії. Тобто, всі, хто причетний до організації роботи в полі. Останній тур конкурсного змагання – заслуга агрономічної служби. Окрім земельних масивів, протягом сезону вони працюють також з програмним забезпеченням і великими масивами інформації. Отримані показники аналізуються і стають основою для вдосконалення технології у майбутньому. У цьому плані мені пощастило, адже команда «Терни» молода й заряджена на результат. Середній вік співробітників складає 34 роки. Ми просто не можемо собі дозволити зупинок на шляху диджиталізації та автоматизації, яким рухається компанія Kernel. Усі сили та знання спрямовуємо на розвиток.
На жаль, нестача вологи на полях позначилася на показниках урожайності команди, втім, сезон мав і свої плюси. Ситуація з коронавірусом влітку стабілізувалася, що дозволило колективу працювати без обмежень, сконцентрувавшись на спільному результаті.
На теренах Полтавщини нас чекають одразу два капітани з різних агрокластерів. Спершу завітаємо на польову кухню до Олександра Кузнецова та команди «Аршиця». Який секретний інгредієнт дозволив аграріям вже вдруге за сезон очолити рейтинг кращих?
Цього року ми стали вдвічі сильнішими. Команда «Аршиця» – це об’єднання мехзагонів «Кобеляки» та «Санжари». Раніше кожен окремо займав призові місця, зараз йдемо до перемоги пліч-о-пліч. Єдність зміцнила колектив, внаслідок чого змінилося ставлення до роботи, відчутно зросла якість виконання завдань. Ми відчуваємо підтримку один від одного, впевнені у взаємовиручці й готовності прийти на допомогу в будь-який момент. Агросезон завершуємо з досягненням планових показників і навіть вище. На наступний рік ставимо перед собою ще амбітніші цілі – перемогти в кожному турі Суперліги. Бо призове місце підтверджує правильність курсу, а його відсутність вказує на відхилення від обраного напрямку та змушує задуматися. Підняти планку на старті й утримати її рівень до фінішу – ознака справжньої майстерності.
Капітан цінує свою команду за ініціативність і добросовісну роботу. Зокрема щодо системного збору інформації, яка зберігає оцифрований досвід аграріїв. База даних, накопичена роками, дозволяє вчасно корегувати та завчасно вносити зміни до технології. У тому, що Big Data розширює можливості переконаний наш новий герой – Сергій Федоренко. Керівник мехзагону «Козаки» став справжнім отаманом для свого колективу. Набігів на Придніпровському кластері, звичайно, немає, але оберігати культури від шкідливих виробничих факторів доводиться безперервно.
За нашою командою закріплено 3,5 тис. га земель, на яких цього року зібрали врожаї кукурудзи, соняшника, пшениці, багаторічних трав, люцерни. Експериментально виростили силосне сорго. Частина нашої роботи полягає у забезпеченні тваринницького напрямку компанії кормами. Від цього залежить якість одержаного молока і виготовленої молочної продукції. Степовій зоні, у якій ми базуємося, характерні засухи. Земля потребує штучного поливу, через це на відділку активно відроджується зрошувальне землеробство. Наразі запустили відремонтовані зрошувальні системи на 1,3 тис. га, на черзі – ще 700 га. Невеликі площі повністю задіяли в насінництві. У перспективі зрошуванням можна охопили близько 5 тис. га. І вирощувати не тільки посівний матеріал. Тож нам є куди рости й у чому розвиватися
Стиль управління сучасних козаків «без нагадувань та нагайки» імпонує і нам, і колективу. Працюють злагоджено та швидко. А визнання у завершальному турі Суперліги цього сезону безперечно стане поштовхом до грандіозних звершень наступного року.
Завершуємо нашу диджитал-подорож на Харківщині. Регіон не перестає дивувати, адже перемогу в 5 турі тут здобуває команда… «Троїцьке»! Вперше колектив, який очолює Валерій Матяж, дістався першої сходинки конкурсного змагання. Схоже, конкуренція між механізованими загонами кластеру цього сезону просто зашкалює.
У нас не так багато землі, тому досить невелика команда. На 1,2 тис. га працює 4 механізатори, 2 водії, фахівець із технології, завідувач машинного двору та завідувач складу. Імовірно тому кожен співробітник став універсальним солдатом. Механізатор з легкістю може підмінити водія, водій – пересісти за кермо трактора. Специфіка роботи дозволяє нам працювати в одну зміну, але це не означає, що ми працюємо на мінімалках. Пізніше лягаємо спати, раніше прокидаємося. У нагоді стає дисципліна, відповідальність і порядок, до якого привчаю колег. Поряд з ними я впевнений, що кожна поставлена задача буде виконана вчасно й чітко. Хоча наша команда тільки наздоганяє інновації, намагаємося працювати із року в рік краще. Наприклад, почали вносити добрива КАС. Вас цим не здивуєш, а нам раніше не було як підвозити і де зберігати карбідо-аміачну суміш. За маленькими кроками до ефективності команд криється велика кластерна робота.
Незважаючи на азарт і жагу до перемоги в Суперлізі, головними конкурентами на полі капітан вважає не мехзагони компанії, а сусідні господарства. Для нарощування продуктивності аграрії планують перейти від «трьохполки» (озима пшениця, соняшник, кукурудза на зерно) до «двохполки». Серед пропонованих культур – ярі та навіть горох для підтримки сівозміни.
Уже за кілька тижнів роботи в полях повністю завершаться, а ми дізнаємося, хто ж здобув абсолютну перемогу в Суперлізі 2021 по кожному з агрокластерів. Дочекайтеся 🙂
Для контролю за ефективністю агровиробництва кожна технологічна операція повинна бути зафіксована в додатку «Мобільний агроном». Поле моєї відповідальності – «МАГ. Наряди» і «МАГ. ТМЦ», лінійні агрономи більше працюють із Skouting by Kernel. Звичайний робочий день у мене розпочинається пів на сьому ранку зі створення нових нарядів та закриття попередніх, формування заявок на товарно-матеріальні цінності й списання використаних ТМЦ. Заповнюючи спеціальні форми на наряди, обов’язково вказую параметри і габарити техніки, яка буде задіяна сьогодні, співробітника, відповідального за роботу, номер поля. Про якість виконаних робіт звітую, закриваючи наряд. Схожий механізм дозволяє здійснювати контроль за нормами ТМЦ. Після цього я з гордістю вирушаю в поле – місце, яке надихає на нові звершення, місце, де вже на мене чекає моя команда і разом ми починаємо роботу над загальним результатом, а саме отриманням високого врожаю. За допомогою створених на початку робочого дня нарядів наша робота проходить ефективно, сплановано та без збоїв, що дає можливість вчасно закінчити заплановані на день завдання.