Агробізнес Kernel впевнено пройшов екватор аграрного сезону. Поки одні мехзагони визначаються зі строками збирання кукурудзи та соняшнику, інші – займаються підготовкою до нового посіву озимих. Ідеальний час, щоб підбити підсумки першого туру Суперліги.
Як стартував агросезон у різних областях? З якою швидкістю команди рухалися до переможних показників? І головне – хто пройшов крізь град і холод навесні, щоб вибороти у погоди свій чемпіонський статус?
Ми поспілкувалися з новими чемпіонами й багаторазовими переможцями, зібрали найцікавіші факти про весняну посівну кампанію і підготували вам ексклюзивну подорож полями компанії. Із Заходу на Схід. Від 8,2 тис. га до 15,9 тис. га. Із кукурудзяних масивів до плантацій соняшнику. Пристебніть ремені безпеки – ми рушаємо!
Відправною точкою нашої агровиробничої подорожі стало знайомство з полями команди «БЕМС». У бойових, енергійних, молодих і симпатичних 8,2 тис. га в обробітку. Тип ґрунту на всіх – чорнозем. Для розуміння: він як нафта для аграріїв. До високопродуктивних земель додалася сніжна зима, яка залишила по собі достатню кількість вологи у ґрунті, необхідну для початку весняних польових робіт. Затяжна й холодна весна трохи стримувала розвиток рослин і перешкоджала мехзагону вносити ЗЗР, але нашим чемпіонам до екстремальних умов не звикати.
Цього року – без соняшнику. Ще до посіву кукурудзи на полях мехзагону зростали 2,2 тис. га озимої пшениці та 1,7 тис. га озимого ріпаку. Зараз озимі вже набирають необхідних кондицій на елеваторах компанії.
Летимо до наступного пункту призначення – на поля мехзагону «Вінницькі джмелі». Чемпіони першого туру плідно працюють на 10,8 тис. га, де вирощують соняшник і кукурудзу. Для попередження та боротьби зі шкідниками і хворобами рослин цього року посівні площі команди зазнали змін. Замість звичного посіву «33/66» у розрахунку «соняшник/кукурудза» земельні масиви засіяли «50/50». При цьому «Вінницькі джмелі» стали одними з перших аграріїв України, які випробували швидкісні 24-рядні сівалки Horsch Maestro SV liquid в польових умовах. Прискорення на старті агросезону очевидне – з 8 км/год до 16-18 км/год. Дві одиниці надсучасної посівної техніки вистачило, щоб у стислий термін засіяти власні гектари й надати оперативну технічну підмогу колегам з іншого мехзагону. Злагоджена командна робота дала свої плоди: польова схожість соняшнику склала 91%, кукурудзи – 94%.
Микола Гедз розповів, що його команда системно впроваджує новації в агровиробництво, більшість з яких спрямовано на оптимізацію процесів.
Цьогоріч нам вдалося суттєво зменшити норми внесення робочого розчину. Ґрунтовий гербіцид із 300 л/га до 200 л/га, страхові гербіциди та фунгіциди – з 200 л/га до 100 л/га. Спеціально для оновлених пропорцій закупили та встановили нові форсунки та техніку. А для того, щоб за меншої кількості робочого розчину препарати не втрачали своєї ефективності, ми постійно моніторимо метеоумови, працюємо з рівнем рН і жорсткістю води. Який результат? При огляді посівів у критичних фазах розвитку культур проблем не виявлено – поля чисті від бур’янів. Тож ми плануємо й надалі зменшувати норми внесення робочого розчину, створюючи його на складі.
Чи можна бути в трьох місцях одночасно? Аж ніяк! Натомість займатися агровиробництвом у трьох областях колективом одного мехзагону і досягати вражаючих показників – точно можна. Доведено командою «Посіпаки». Вони не тільки чемпіони турнірної таблиці за результатами першого туру Суперліги, а й рекордсмени серед мехзагонів компанії за регіонально-польовим охопленням. У чому ж секрет?
Ми виросли вдвічі цього року. Земельний банк збільшився до 14,8 тис. га, команда – до 60 співробітників, географія – до трьох областей. Хоча посів розпочався трохи пізніше ніж зазвичай, з ґрунтово-кліматичними умовами нам пощастило. У кожному з регіонів ґрунт набирав необхідних характеристик по черзі, тому технологічні операції теж вдавалося здійснювати почергово. Відповідно до сівозміни ми збільшили посіви соняшнику до 7,6 тис. га, кукурудзу засіяли на 6,8 тис. га, решта – багаторічні трави для потреб тваринництва. Працювали з 24-рядними сівалками John Deere DB 55, Horsch Maestro 24SV. Одна з цих сівалок щороку займає перше місце з посіву просапних культур по усіх кластерах.
Без нововведень теж не обійшлося. Ємності однієї з сівалок переобладнали під внесення 2 800 л рідких мінеральних добрив, чим зменшили кількість заправок техніки. Розпочали використовувати чисті рідкі добрива, нерозбавлені водою. Раніше застосовували дозування 1:1, тобто 20 л добрива і 20 л води, сумарно – 40 л розчину на гектар. Норма чистого рідкого добрива зараз становить 20 л/га. Незважаючи на новації, шлях команди до лідерства був складним. Через аномальний град мехзагону довелося оперативно пересівати 350 га соняшнику. Врешті культура дала 85% польових сходів. Втім, кукурудза порадувала аграріїв аж на 95%.
Залишаємося на Полтавщині, щоб дізнатися виробничі секрети команди «Говтва». Особливостями агросезону з нами поділився польовий капітан Володимир Кошкалда.
Співвідношення культур у структурі посівів залишилося практично незмінним: 30% – озима пшениця, 35-40% – соняшник і 35-40% – кукурудза. Ротація у нас відбувається за наступним порядком «соняшник – озима пшениця – кукурудза – соняшник». Через три роки культура повертається на те саме поле. Щодо особливостей агросезону, то підживлення культур по мерзлоталому ґрунту ми здійснили в оптимальні строки, закриття вологи – у середньостатистичні терміни. Правда, через велику кількість опадів затягнулася посівна. Старалися завершити кампанію власними силами, задіюючи до посівного процесу 24-рядну сівалку Horsch Maestro 24SX, 16-рядну сівалку Great Plains і три 8-рядні сівалки Great Plains. Дякуємо колегам з «Аршиці», що вчасно прийшли на допомогу.
Ось так, змагання змаганнями, а спільної роботи на результат компанії ніхто не відміняв. Загалом в обробітку мехзагону – 10,3 тис. га. Минулого року команда отримала технічну обновку – культиватор CASE IH Tiger-Mate. Залізного тигра восени використовували для вирівнювання площ після оранки, а навесні проводили ним передпосівний обробіток ґрунту. Хтось може подумати, що польова схожість соняшника (94%) і кукурудзи (90%) – його заслуга. Проте ми точно знаємо, яких зусиль команда «Говтва» доклала до переможних показників.
Ну що, рухаємося далі? Вітаємо вас на полях команди «Ніжин». Її капітан – Сергій Картун – має 50-річний досвід роботи в сільському господарстві. Уявляєте? Відпрацьованою роками формулою успіху охоче поділився з нами.
Я ще називаю її «класикою». На першому місці були і залишаються люди. У мене в команді справжні професіонали своєї справи. Далі – техніка. Вона повинна завжди працювати на максимум. Під третім пунктом йде налагоджена система. Якими б інноваційними не були ідеї, без відпрацьованої системи вони просто не спрацюють. І остання складова – поточна робота. Все повинно бути виконано чітко і за планом.
Після цієї розмови нам здалося, що до перемоги в першому турі Суперліги «Ніжин» рухався за чітким планом свого капітана. Цього року земельний банк мехзагону збільшився на 1 тис. га і сьогодні становить близько 15 тис. га. Увесь масив засіяли за допомогою чотирьох 24-рядних сівалок Horsch Maestro, спроектованих під внесення рідких добрив. Тепер на 6,8 тис. га зростає соняшник, решту площ займає кукурудза. Польова схожість культур становила 94 і 97% відповідно. У планах мехзагону – подальше розширення, тому паралельно до основних виробничих завдань розчищають нові земельні ділянки під майбутні врожаї.
Наступний пункт призначення – Сумщина. Тут лідерами турнірної таблиці стало одразу дві команди, обидві – з одного кластера. Якщо у решти кластерів по одному переможному мехзагону, то в Дружби-Нової їх аж три!
Команда «Терни» обробляє 14,4 тис. га. Вирощують на своїх полях стратегічні для компанії культури – соняшник і кукурудзу. Через температурний режим посівна для мехзагону розпочалася із запізненням, проте це не завадило здійснити планові технологічні операції в оптимальні терміни. Як? Приєднавши до потужних тракторів дві швидкісні і дві універсальні 24-рядні сівалки John Deere DB 55EE, Horsch Maestro 24SX та Horsch Maestro SV. Цікаво, що ефективність роботи сівалок у геозоні становила 100%. Польова схожість культур теж зафіксована на рівні – в діапазоні 93-95%.
Владислав Голуб цього сезону вперше випробовує свої знання і вміння у ролі капітана команди. Минулоріч ще працював механіком у складі мехзагону, а тепер розказує про технічні новації.
На сівалку з великим об’ємом бака ми встановили додаткове обладнання на вилив. Знизили норми внесення вдвічі – до 25 л/га. Замішували робочий розчин віддалено. Внаслідок цього зменшили частоту заправки ємностей добривами. Таким чином ми повністю забезпечили рослини легкодоступними формами елементів живлення у початковий період росту, а самі отримали чималу часову фору, яка в пік весняно-польових робіт – безцінна.
А як справи у польових сусідів, команди «Володарі полів»? До речі, у них найбільший зембанк серед чемпіонів першого туру – 15,9 тис. га.
До старту сезону ми були повністю готові: відремонтували техніку, завезли в поля. Комплекс посівних робіт розпочали пізніше ніж зазвичай – вже після Великодня, але погода й надалі вносила свої корективи у наші плани. Була досить велика кількість опадів. Як тільки з’являвся момент зайти в поля, ми одразу ж ним користувалися. Поєднували внесення сухих і рідких добрив. Працювали з повною віддачею. І наш результат говорить сам за себе.
Пишатися дійсно є чим! Польова схожість кукурудзи на ділянках мехзагону склала 97%. Вона ж займає більшу частину загальної площі – 9,4 тис. га. Соняшник, відповідно, зростає на 6,5 тис. га з польовою схожістю насіння 92%. За цими результатами – кропітка робота великої польової команди: 2 провідних і 6 лінійних агрономів, 2 механіків та завідувача машинного двору, 39 механізаторів й 26 водіїв. І це тільки ті співробітники, що безпосередньо працюють у полях!
Завершуємо експедицію на правильній ноті – в гостях у багаторазових чемпіонів Суперліги. Щоб ви розуміли, команда X-ants перемагає в агрозмаганнях за підсумками кожного сезону. Це змушує мехзагін не просто йти, а бігти вперед. Добре, що є де розігнатися.
13,5 тис. га – сукупний розмір ділянок, які обробляють суперчемпіони. У технічних помічниках – надійні 16-рядні сівалки Kinze 3600 для висіву просапних культур. З їх допомогою цієї весни засіяли 7 тис. га соняшником, ще з осені на 6,5 тис. га зростала озима пшениця. Порівняно з минулим роком розподіл культур кардинально змінився. Тоді майже 10 тис. га було засіяно самою лише озимою пшеницею.
З одного боку, погодні умови навесні були нетиповими. Було багато вологи, яка стримувала нас. З іншого – земля отримала достатню кількість вологи, яку ми вчасно закрили. Доповнили все якісним розташуванням насіння на глибину й отримали 92% польової схожості. Якщо минулого року ми в тестовому режимі випробовували внесення рідких мінеральних добрив під час посіву, то цього сезону повністю перейшли на рідкі припосівні добрива. При цьому коренева система рослин на ранніх стадіях розвивається значно краще.
Найбільш напружений період мехзагін вже пройшов – завершив збір озимої пшениці. Тепер пильно слідкує за зрілістю соняшнику і готується до посіву озимого ріпаку. Але про це ми розкажемо в наступних експедиціях.
Для нас кожен агросезон особливий. Є виклики, але можливості теж є. Цієї весни ми вперше здійснювали посів швидкісною 24-рядною сівалкою Horsch Maestro 24SV з опцією внесення рідких добрив. Універсальну сівалку цього самого бренду також залучили до посіву. Для порівняння: універсальна сівалка рухається зі швидкістю 10-11 км/год, а швидкісна – 15-17 км/год. Нова техніка в польових умовах істотно збільшила виробіток гектар на добу. З 180 до 250. Тому кукурудзу на 4,3 тис. га вдалося засіяти в стислі терміни.