Наталю, зараз ви працюєте в парі з Ілоною. І це вже не перший ваш досвід ролі тренера. Коли розпочалась ваша тренерська кар’єра та які страхи були на початку?
Н.Ц. Ми почали з кінця 2019 року й під час пандемії активно проводили тренінги онлайн. На початку в мене були переживання, що, можливо, не на всі питання учасників знатиму відповідь, важко буде знайти персональний підхід. Тому я чесно говорила учасникам тренінгу, що я вперше виступаю в ролі тренера і таким чином між мною та учасниками будувався місток довіри. Тренер не може знати абсолютно все. Ми теж навчаємось та покращуємось, як і інші співробітники. Більше практики — легше себе почуваєш.
Ілоно, а чому ви обрали саме компетенцію «Безперервне вдосконалення»?
І.Д. Безперервне вдосконалення — це не тільки про удосконалення робочих процесів, а й про покращення себе, своїх навичок, професійних здібностей, особистих якостей.
Я почала тренерську діяльність у 2019 році і провела велику кількість тренінгів для колег. У 2023 році в нас було в середньому по 3 офлайн зустрічі щомісяця, що дозволяло безперервно вдосконалюватись. Тому компетенція, яку я викладаю, резонує з моїми бажаннями.
Поділіться лайфхаками, які зараз допомагають зберігати спокій та почуватися впевнено під час виступів.
Н.Ц. Перш за все, що можна зробити: щиро познайомитися з учасниками. Говорити про себе не тільки, як про тренера, а про особистість, та запросити слухачів розповісти про себе. Так одразу з’являються спільні точки дотику, присутні можуть проявити себе, так знаходяться спільні інтереси, побути на моєму місці.
Також допомагає підтримка Ілони, ми з самого початку працюємо в парі. Двом тренерам легше приділити персональну увагу кожному учаснику, ми розділяємо навантаження та доповнюємо одна одну.
Чи стала війна на заваді проведенню тренінгів? І загалом як вплинула на вашу тренерську діяльність?
Н.Ц. Ні, навпаки. Уже на початку повномасштабного вторгнення, у квітні, ми вирішили ризикнути та провести тренінг. Реакція та відгук вразили та запалили мене, як тренера, в людей горіли очі, усі хотіли дізнаватися щось нове, розширювати свої межі.
З того часу ми не зупинялися. Зараз люди прагнуть підтримки, відчуття того що компанія турбується про них та дбає. Коли ми запитуємо про очікування від тренінгу, чуємо: отримати знання та перезавантаження, новий подих, емоційна розрядка. Навчання — те, що зараз треба.
І.Д. Проводити тренінги під час війни — це складно і для тренерів, і для учасників. Нам потрібно було навчитися зберігати позитив, уникати дискусій, які могли б завадити навчанню, повертати увагу аудиторії до основної мети тренінгу. Людям важко дивитись у майбутнє, планувати, навчатись. Тому я завжди наголошую, що не дивлячись на ситуацію в країні, важливо розвиватися, здобувати нові знання, використовувати їх в роботі та особистому житті.
Якби ви зараз побачили набір на посаду тренера, чи пішли б? Що б вас змотивувало?
Н.Ц. Пішла б без вагань. Зараз я б собі порадила: «Менше страхів! Будь-які ситуації можна вирішити». У тренерстві ти розкриваєш іншу себе. А скільки цікавих людей зустрічаєш! За минулий рік я працювала з 300 людьми, кожен з них це унікальна особистість.
Для мене тренерство має два боки: з одного — зараз дуже цінується вміння виступати перед аудиторією, тримати себе, ораторська майстерність. А з іншого, це можливість для людей розвинути нові компетенції. Ті, хто навчаються, здобувають знання не виїжджаючи зі свого регіону, тому що тренери самі приїжджають на місця. Компанія все організовує, доносить, заохочує. Це дуже цінно.
Чи важко вам комунікувати з учасниками тренінгів із різних підрозділів? Як вдається залучати їх?
І.Д. Це легше, ніж може здатися. По-перше, ми використовуємо прості, усім зрозумілі приклади. По-друге, під час вправ я розподіляю людей так, щоб у кожній команді були працівники різних відділів. Наприклад, працівники служби безпеки, бухгалтерський відділ чи будь-який інший часто сідають поруч. Я ж розділяю їх на групи і змінюю місцями, щоб в одній команді були спеціалісти різних спеціалізацій. Це покращує комунікацію та результат, адже вони розглядають ситуацію з різних боків, і тому знаходять найоптимальніше рішення завдання.
Як тренерська діяльність вплинула на ваше життя?
Н.Ц. Я стала відкритішою, легше будую комунікацію з людьми, навіть із незнайомими. Також тренерство — це можливість знаходити в собі силу та енергію, попри все, що зараз відбувається в країні. На офлайн-виступах я налаштовую аудиторію на позитив, перемикаю на щось нове — на мозковий штурм, на оптимізм. Я надихаю людей і на цей час ми забуваємо про тривоги, новини, труднощі.
Завдяки тренерству я побачила різні куточки України, познайомилася з відкритими та щирими людьми, які не здаються, роблять свою роботу та ще приходять на навчання. Ці люди мене вражають!
І.Д. У мене теж завжди валіза напоготові, відрядження по Україні стали захопливою частиною життя. Якщо треба поїхати терміново, підмінити іншого тренера — завжди готова «летіти на крилах тренерства». Напрацьований досвід спілкування з аудиторією та навички комунікації допомагають підтримувати діалог на нарадах та зустрічах. Також професійно дуже впливають кейси та приклади, які учасники озвучують на тренінгах.
Робота з людьми часом виснажує, тренінг — це цілий робочий день, попереду ще дорога додому. Але коли виходжу з аудиторії, я розумію: це воно! Учасники, які ставлять питання, цікавляться, обговорюють, іноді сперечаються між собою — ті, заради кого всі ці зусилля. Працювати з людьми, допомагати — задоволення, сильніше за втому.
Яку пораду ви б дали колегам, спираючись на свій 5-річний досвід тренерства?
І.Д. Сприймати складнощі під час тренінгу не як проблему, а як процес отримання нового досвіду. Не боятися викликів, а зростати та покращуватися. А ще: не втрачати можливості, які є зараз. Для мене дуже важливо, що я можу ділитися знаннями в робочий час. Завдяки партнерству з Наталією, з якою ми працюємо разом з 2019 року, вдається виконувати термінові завдання навіть під час тренінгу. Робота в парі — це завжди підтримка на випадок позаштатної ситуації. Тобто, компанія надає умови, щоби поєднувати тренерство та основну роботу, розкривати себе професійно та як особистість. Цим обов’язково треба користуватись.
Бліц від Наталі
Яку супер здібність ви б обрали, якби була така можливість?
Вигнати ворога з нашої держави, щоб люди спали спокійно та відчували безпеку.
Яку пораду ви б хотіли почути на старті вашого тренерства?
Не бійся ризикувати, не сумнівайся у власних силах! Які б не були перешкоди на твоєму шляху — не здавайся! За чорною смугою завжди йде світла.
Якою однією фразою ви б запросили колег на тренінг?
Ви хочете навчатись? Тоді ми йдемо до вас! Ми самі приїдемо та вас навчимо.
Бліц від Ілони
Яку пораду ви б хотіли почути на старті вашого тренерства?
Чим більше досвіду та практики, тим вище професіоналізм та експертиза.
З якою живою істотою ви б порівняли вашу компетенцію?
Метелик — він проходить повну трансформацію.
Якою однією фразою ви б запросили когось на тренінг?
Коли, якщо не зараз? Компанія надає можливість поєднувати навчання з основною роботою, зараз для цього всі умови.