Через атаки ворога на енергосистему країни рішення Департамент зберігання поставив собі за мету забезпечити безперебійність роботи основних елеваторів. Про те, як колеги вирішують проблему перебоїв з електроенергією, читайте у нашому матеріалі.
Єдиний варіант зберегти потенціал зернозберігальних активів — забезпечити підприємства резервними джерелами живлення. Робота над проєктом розпочалася восени минулого року.
Побутові та промислові потреби суттєво відрізняються. Обсяг споживання електроенергії середньостатистичним житловим будинком складає 200-300 кВт*год, найпотужнішим елеватором компанії — 3-4 МВт*год. Обладнання, яке б могло покрити базові енергетичні потреби підприємств, в Україні не знайшлося.
Рішення — налагодити співпрацю з іноземними виробниками через українських контрагентів. Першу партію генераторів отримали наприкінці грудня. Відтак у разі блекаутів 12 джерел альтернативного живлення забезпечують основні технологічні процеси на 8 елеваторах компанії.
Дизельні генератори різної потужності — від 120 до 1000 кВт*год — підключили на елеваторах компанії. При розподілі ДГ ми враховували виконання виробничого плану із заготівлі, загальну потужність одночасного зберігання та наявності вільного місця для зерна, а також ситуацію з відсутністю електроенергії на кожному з активів. Резервного живлення достатньо для покриття мінімальних технологічних потреб в умовах відсутності світла. На високопродуктивних елеваторах за допомогою генераторів запускаються технологічні лінії з однією зерносушаркою, на активах меншої виробничої потужності — майже повний цикл виробництва. На першому етапі проєкту планували забезпечити резервними джерелами електроенергії тільки ключові елеватори департаменту зберігання, але після перших ракетних атак на обʼєкти критичної інфраструктури ми запустили другий етап проєкту з закупівлі додаткових ДГ на інші наші елеватори.
Служба закупівель під керівництвом Костянтина Коваленка замовила цю партію електростанцій для елеваторів. Поставки 13 установок потужністю від 80 до 500 кВт*год очікуються в лютому-березні. Ще 11 елеваторів компанії отримають енергетичне обладнання в плановому режимі.
На місцях реалізацією проєкту займаються Технічні служби департаменту зберігання та елеваторних блоків. Встановлення, налагодження та запуск генераторів координує головний інженер елеваторів Микола Ігнатьєв.
Наразі обладнання на елеваторах працює від мережі або від резервних джерел.
З перших уст: як команди елеваторів застосовують потужності генераторів
Блекаути в період активного збору пізніх культур суттєво знизили продуктивність одного з елеваторів Центрального блоку. Для відновлення заготівельного потенціалу на активі підключили цілу лінійку дизельних генераторів різної потужності. При плані в 200 тис. тонн команда підприємства заготовила 115 тис. тонн. Колеги переконані, без альтернативних джерел енергії результат міг бути втричі меншим.
На своєму елеваторі ми встановили три генератори різної потужності. З їх допомогою заживили комбікормовий завод, що використовується як зерносховище на 19 тис. тонн, нову дільницю, розраховану на 91 тис. тонн, та соговий елеватор потужністю 72 тис. тонн одночасного зберігання. Без резервного живлення залишили склад підлогового зберігання зерна.
На підʼєднаних обʼєктах за відсутності світла можна виконувати лише одну з технологічних ліній — для сушіння і приймання або відвантаження продукції. Знайшли баланс: 3-4 години приймаємо продукцію, потім вмикаємо сушку.
Враховуючи велику витрату палива генераторами, потрібно було заправляти Тричі на добу паливні баки. В цьому завданні нам допомагали аграрії кластера Дружба-Нова, відправляючи свої бензовози.
Ефективність резервного живлення на елеваторах залежить не лише від потужності обладнання, а й від правильного розподілу технології. Керівники зерносховищ підготували інструкції для персоналу, враховуючи правила безпеки при роботі з установками та логічну послідовність запуску процесів. Співробітникам енергетичного напрямку провели інструктаж з технічної експлуатації дизель-генераторів.
Колеги з елеватора Західного блоку готуються до навчання після перевірки роботи одного з найпотужніших генераторів в режимі холостого ходу. Продуктивність на годину в розпал агросезону на активі не змінилася, проте середньодобовий показник знизився вдвічі — через відключення команда працювала по 12 годин на день.
Потужність генератора, встановленого у нас на елеваторі, близько 960 кВт*год. Це 40% від енергетичної потреби підприємства. Що це означає? Без централізованого електропостачання ми не вийдемо на номінальні потужності, але зможемо запустити цикл виробництва з однією сушаркою і технологічною лінією. Період роботи від повної заправки — 10 год. Тож в наступний агросезон увійдемо більш впевнено. Зараз вирішуємо питання щодо запасів дизельного пального, оскільки показник споживання генератора 180 л/год.
Змикаємо цикл агровиробництва — дбаємо про якість продукції на експорт — робимо внесок у світову продовольчу безпеку.
В умовах війни елеватори повинні працювати неперервно, щоб генерувати фінансовий ресурс і формувати резерви економічної стійкості країни. При цьому прийомка, доробка, зберігання та відвантаження зерна — енергозатратні виробничі процеси, дотримання яких залежить від безперебійності електропостачання. Відсутність світла — це вимушена зупинка активу, наслідком якої може бути збій в технології. Що гірше — втрата продукції. Нам потрібно було убезпечити себе від подібних ризиків, подбати про автономність активів і створити умови для вдалого завершення заготівельної кампанії.