Почуватися у безпеці – одна з базових потреб людини. Щоб кожен працівник був максимально захищеним, Kernel розвиває культуру безпечного виробництва, доповнюючи систему управління охороною праці новими концептуальними елементами.
Навесні 2021 року компанія запустила safety-програму Walk the Talk. Вона про розмови зі змістом, виявлення прогалин і їх вчасне заповнення, відповідальність кожного за особисту безпеку та безпечність колективної праці.
Нововведення Walk the Talk спрямовано на безпосереднє залучення працівників Дивізіону виробничих активів і Дивізіону Агробізнес у вирішення питань безпеки на підприємствах. В основі концепції «Іди і кажи» – відкрита та відверта комунікація співробітників із фахівцями з охорони праці та менеджментом. Програмою передбачено системне проведення поведінкових сесій з безпеки: під час планових обходів виробництва кожен робітник має змогу висловити власні думки, спостереження, що стосуються техніки безпеки, обговорити проблеми, які заважають їм почуватися безпечно та надати пропозиції щодо поліпшення умов праці на своєму робочому місці.
Від старту програми в Дивізіоні виробничих активів проведено 171 профілактичну бесіду за участі спеціалістів відділу охорони праці та співробітників, задіяних у виробництві. Під час спілкування виявлено 20 проблемних питань. У результаті – знайшлося 20 ефективних рішень. Значна увага співробітників приділялася якості спеціалізованого одягу та взуття, а також захисним елементам у виробничих приміщеннях і на території підприємств. Серед найбільш значимих перетворень можна виділити наступні: поповнення комплекту спецодягу апаратників оброблення зерна захисними наколінниками (елеватор Супрунівка), встановлення додаткового огородження на верхній точці завантаження вагонів (елеватор Лихачове), закупівля водонепроникних плащів і гумових чобіт складачам поїздів (елеватор Біловоди), розміщення килимків протиковзання при вході у відділення гідратації (Кропивницький ОЕЗ). За кожним реалізованим рішенням стоїть ризик-фактор, який вдалося нейтралізувати, а значить – зробити робочу зону безпечнішою.
Walk the Talk в Дивізіоні Агробізнес також набирає обертів. Наразі в рамках програми відбулося 143 комунікацій на теми техніки безпеки та охорони праці, а до конструктивних діалогів підключилося 586 співробітників. Спільними зусиллями вдалося підняти на поверхню 161 питань, значну частину з яких – вирішити. Решту пропозицій було внесено до плану коригувальних дій з приміткою «до реалізації» найближчим часом.
Ми чітко розуміємо, що глобальні зміни відбуваються внаслідок найменших, на перший погляд, модифікацій. Безпечна робота складається з деталей. Вони не завжди помітні для керівника, який звик дивитися в цілому на процес, але очевидні в очах співробітника, який щоденно має з ними справу. Не влаштовує якість спецодягу, немає відкритого доступу до аптечки, не вистачає складських приміщень чи побутових кімнат – не потрібно мовчати! Коли люди бояться говорити про те, що їх хвилює, заважає сконцентруватися на роботі, бути постійно в ресурсі – це заважає нам ставати кращими. А завдяки безбар’єрному спілкуванню «підлеглий – керівник», що є метою програми Walk the Talk, здійснюється інтеграція різних ланок виробництва, виробляються норми безпечної поведінки, підвищується поінформованість персоналу.
Основні позитивні моменти, яких вдалося досягти, стосуються впровадження нових стандартів засобів індивідуального захисту та поліпшення умов праці співробітників агровиробництва. Для безпечного кріплення чи відкріплення тентів на вантажних автомобілях запропоновано змайструвати переносні драбини (кластер Дружба-Нова), аптечки МТБ – доукомплектувати необхідними лікарськими засобами (Центральний кластер), в рамках програми подбали також про збільшення кількості кулерів з питною водою, встановлення стаціонарних аптечок в польових модулях (Придніпровський кластер). Електрогазозварювальники отримали покращені комплекти спецодягу (кластер Полтава-Південь), для проведення передрейсового медогляду придбали нові тонометри (Західний кластер), а для польових робіт в темну пору доби закупили налобні ліхтарі (Харківський кластер).
Попереду в співробітників Дивізіону виробничих активів і Дивізіону Агробізнес тривалий шлях, адже розвиток культури безпеки – важливий та відповідальний процес. І ми впевнено продовжуємо рухатися до головної цілі, аби кожен міг почуватися на своєму робочому місці в цілковитій безпеці.
Безпека співробітників – наш пріоритет. Ми продовжуємо розвивати культуру безпеки на підприємствах компанії, формувати максимально комфортне робоче середовище, в якому не тільки керівники, а й звичайні робітники усвідомлюють відповідальність за свою безпеку та безпеку колег. Внаслідок залученості до проєктів KernelSafety широкого кола співробітників уже вдалося мінімізувати ймовірність виникнення потенційно небезпечних ситуацій, ліквідувати тисячі факторів ризику та встановити нові рекорди за кількістю днів без травмувань. Walk the Talk – ініціатива, що змушує вкотре задуматися про ризики процесів, до яких залучений персонал, відкрито поговорити про побоювання чи запропонувати власне бачення трансформацій робочого місця.