Чим вас зацікавила компетенція «Готовність до змін»? Які сенси найбільше відгукуються?
Компетенція відображає мене: не люблю рутину та монотонність. А компетенція “Готовність до змін” — якраз про постійний розвиток та адаптацію до життєвих викликів. На тренінгах розповідаю про сміливість, впевненість у собі, готую слухачів до нових викликів та змін.
З власного досвіду знаю, що будь-яка зміна — це виклик. Наприклад, для мене найсміливішим кроком було прийти в професію без глибокого розуміння сфери та знань. Це був 2006 рік, і я досі вдячна собі за сміливість. Мій секрет впевненості: знати, чого ти хочеш, цінувати себе, аналізувати причини хвилювання, не втрачати почуття гумору та дивитися наперед.
Як люди реагують на вашу компетенцію? Чи стикаєтеся з упередженням щодо теми змін?
Якщо правильно вести діалог, зрозуміло показувати, що зміни — єдине, що завжди присутнє в нашому житті, то аудиторія свідомо підійде до роботи із цими змінами. Люди, які обирають тренінг, усвідомлюють важливість теми і приходять на програму готовими сприймати інструменти, що допоможуть пройти крізь зміни простіше та безболісніше.
Найефективніший із цих інструментів, на мою думку, це модель ADKAR, адже до всього потрібно готуватися, планувати, аналізувати наявні ресурси, враховувати оточення і тоді вже будувати трансформацію. Ця проста модель відгукується і моїй аудиторії: її легко зрозуміти та використати на практиці. Доступність інструментів викликає позитивні емоції, що дає додаткову мотивацію та підтримку.
Як ви знаходите спільну мову з колегами з різних підрозділів?
Я не маю конкретних очікувань щодо аудиторії та її реакції, даю можливість людям почуватися вільно та бути собою. Моя мета — поділитися знаннями, допомогти та підтримати. Якщо люди залучені в обговорення — це вже ознака, що роблю все правильно й даю користь.
Моя тактика на тренінгах: гумор, чесність та відкритість. На початку я завжди попереджаю, що тренінг — це безпечне місце, щоб легко, без тиску відпрацювати кейси. І роблю все, щоб створити таку атмосферу.
Ми не обговорюємо учасників, не змушуємо погоджуватися з програмою чи обов’язково використовувати нові знання. Це правила тренінгу та поваги, які я визначаю в перші хвилини. Коли треба розділитися на команди, я залишаю цей вибір слухачам. І лише якщо бачу, що в роботі групи не вистачає динаміки, можу розподілити аудиторію інакше задля кращого результату.
Як тренерство та ваша компетенція вплинули на вас?
Тренерство — це додаткове навантаження, тож мені довелося опанувати навичку працювати швидше та ефективніше. Коли ви викладаєте певні інструменти та якості, то вдосконалюється в цій сфері, навіть якщо на початку відчуваєте дискомфорт. Так було в моєму випадку. Мені за характером важко дуже довго зосереджуватися на одній справі, а тренерство допомагає вчитися бути сфокусованою, практикувати знання, діяти, коли немає бажання, знаходити мотивацію.
Як зараз, під час війни, змінилося ставлення людей до тренінгів?
Зараз потреба в навчанні та розвитку моєї компетенції набагато вища порівняно з минулими роками. Люди емоційно виснажені і стикаються зі змінами, які важко прийняти та пережити: вимушений переїзд, рідні на фронті, діти в іншій країні. Як із цим жити та зберегти емоційну врівноваженість — дуже розповсюджений запит, адже є зміни, які не на краще.
Але є і позитивні зміни, й на тренінгах ми вчимося бачити їх, знаходити однодумців зі схожим досвідом, працюємо над тим, щоб розуміти одне одного, створювати атмосферу довіри. В онлайн це майже неможливо, тому я рада, що зараз фокус на офлайн-тренінгах.
Чому саме зараз варто не зупинятися та продовжувати навчання?
Світ змінюється і люди теж мають змінюватися. Без навчання ми б залишалися на одному місці, не мали б можливості пристосуватися до нових обставин, знайти нові знайомства, побудувати соціальні зв’язки, зустріти однодумців. Людина не може залишатися одна, ми маємо бути разом. Тренінг — можливість обмінятись досвідом із групою і набути нові знання від викладача. Навчання — це шлях до розвитку.
Бліц
Якби ваша компетенція могла говорити, що б вона вам сказала?
Коли хочеш досягти неможливого, роби щось можливе щодня.
З якою живою істотою ви б порівняли вашу компетенцію?
Птахи: вони мають крила — результат еволюції, що дає переваги та додаткові можливості.
Яку пораду ви б хотіли почути на старті вашого тренерства?
Я мала дуже досвідчених тренерів, які вірили в мене та дали мені відчуття впевненості. Тому головне — впевненість. Люби свою справу, роби її чесно і якісно та ніколи не сумнівайся в собі!