Аграрний бізнес має багато спільного з країною чудес. Звідки у нас така аналогія? Тут теж «потрібно бігти з усіх ніг, щоб тільки залишатися на місці, а щоб кудись потрапити, треба бігти хоча б удвічі швидше»! Чим ближче до фіналу Суперліги 2021, тим швидший темп набирають учасники міжкластерних командних змагань. Наші суперагрономи, суперінженери, супермеханізатори знову і знову піднімають виробничу планку, встановлюють особисті рекорди та приносять переможні результати своїм командам.
Ми охоплюємо все більше регіонів країни, а разом з тим – дедалі глибше занурюємося в технологічні операції, які відбуваються на полях компанії. Для підготовки матеріалу за результатами 2 і 3 турів ми пройшли тисячі гектарів озимини, відстежили схеми живлення кукурудзи, соняшнику та сої. Подробиці експедиції – у матеріалі.
Минулого разу наша агроекспедиція завершилася на Харківщині, де вправно засіяла свої поля команда X-ants. І ось ми знову тут, адже мехзагін Олександра Дейко впевнено утримує кластерне лідерство Суперліги 2021. Флагмани технологічності, не інакше! Тим не менш, під час третього туру суперчемпіонам довелося розділити першість з колегами по кластеру – командою «Легіон». За останніми закріплено 14,5 тис. га, які цього року засіяли озимою пшеницею, соняшником і кукурудзою.
Після збору озимини «Легіон» займається внесенням деструкторів – біологічних препаратів, які прискорюють розкладання рослинних решток у ґрунті, щоб засіяти озимий рапс під урожай наступного року. Процес відповідальний, тому не заважаємо.
Тим паче, на нас вже чекає Сумщина! Насамперед, вітаємо Владислава Голуба і команду «Терни», а також Юрія Шевченка та мехзагін «Володарі полів» з перемогою у 3 турі Суперліги. Разом з цим – радіємо знайомству з новим лідером турнірної таблиці. Команда «Лідер» під керівництвом Геннадія Мельника здобула першість по ефективній роботі обприскувачів. Другий рік поспіль мехзагін вривається у Суперлігу на третьому етапі, а минулоріч – виборов перемогу в Лізі Чемпіонів за врожайністю кукурудзи.
Цього сезону ми встановили на обприскувачі додаткові відеокамери, щоб покращити рух техніки в міжряддях. Зараз поясню, як це працює. Обприскувач рухається по міжряддю на автопілоті, при цьому камери спрямовані на фіксацію культур. Коли вони помічають нерівний рельєф чи відхилення від заданого напрямку – сповіщають механізатора і автоматично корегують маршрут. Вже перевірили новацію на соняшнику та кукурудзі – маємо в рази менше «витоптаних» рослин.
Вирішивши технічну проблему, команда стикнулася з кліматичною. Затяжні дощі навесні замінила аномальна засуха влітку – 55 днів без опадів! Всупереч викликам погоди колектив почав працювати значно продуктивніше. Про це говоримо не ми, а показники KPI.
Перемогу за результатами третього туру Суперліги здобули 16 команд, дві з них обробляють землі в Чернігівській області. Туди й рушаємо! Спершу знайомимося з мехзагоном-рекордсменом за земельним банком – командою «Варва» та її капітаном Михайлом Захарчуком. У колег цілих 19,9 тис. га найціннішого ресурсу. Як справляються з обприскуванням таких площ – зараз дізнаємося.
Маємо 4 обприскувачі: 2 John Deere і 2 Case IH. Цього сезону почали практикувати новацію – рух техніки в одну колію. Відтепер усі обприскувачі рухаються по одному маршруту, зменшуючи площі ущільнення ґрунту. Змінюватися на краще – ключовий принцип роботи нашої команди. У чому секрет? Щороку з’являються нові електронні помічники, на техніку встановлюються додаткові датчики, які зчитують з полів і передають нам усю необхідну інформацію. Це позитивно впливає на швидкість прийняття рішень і ефективність роботи.
Обожнюємо розкривати польові секрети наших аграріїв і зазирати за лаштунки сучасного агробізнесу. Тут на кожному полі, як і у кожній команді, свої правила, дисципліна та мотивація. Василь Іващенко, керівник механізованого загону «Чорноземи Півночі», стверджує, що натхнення черпає у конкурсному змаганні: «Суперліга – хороший проєкт. Він стимулює працювати краще не лише керівників, а й усю команду. Люди чітко розуміють, що за виробітком гектарів та іншими показниками ефективності стоїть фінансове забезпечення їхніх родин. Тому всі служби працювали злагоджено, наполегливо й на результат. У розрізі третього туру – вчасно доставляли ЗЗР у поля, оперативно ремонтували техніку, вносили планову норму препаратів. Відточена сезонами система вкотре спрацювала».
Також продуктивним сезон видався для обприскувачів Case IH 4430 і Case IH 3330, які підживлювали рослини «Чорноземів Півночі» й захищали посіви кукурудзи та соняшнику на 15,9 тис. га. Техніка повертається на базу з порожніми секціями виливу, а ми, наповнені ентузіазмом, рухаємося далі.
Полтавська область – місце, де твориться аграрна історія кластерів Дружба-Нова і Полтава-Південь. «Пирятин» – мехзагін, який вписав свою назву в історію третього туру Суперліги. Цей сезон став тріумфом для Вячеслав Кабанова у ролі керівника, хоча він працює в компанії з 2010 року. Все просто. Раніше капітан був агрономом з насінництва, займався розподілом посівного матеріалу, доглядом за ділянками гібридизації і здійснював консультації з технологічних питань.
Кукурудза – наша монокультура. Це означає, що кількість посівів соняшнику на ділянках, закріплених за командою, поступово зменшується. Разом з тим, ми намагаємося зменшити ущільнення ґрунту. Ця, на перший погляд, поверхнева проблема набагато глибша, ніж здається. Для її вирішення обприскувачі впродовж року рухаються земельними масивами по одній колії. У тракторів чи іншої ґрунтообробної техніки по приїзду на поле ми відпускаємо тиск у шинах до допустимої норми. Більша площа опори – менше ущільнення ґрунту.
Крутий капітанський старт, правда? Та ми відчуваємо, що у повітрі зависло ще одне питання: «Де переможці 2 туру?». Пояснюємо. На другому етапі оцінювалися показники ефективності команд під час вирощування озимих культур, а Дружба-Нова цьогоріч без озимини. Зате в кластері Полтава-Південь оперативних даних з пшеничних (і не тільки) полів вистачає.
Ми не здаємося і продовжуємо вирощувати сою. Перейшли на широкорядний посів, вдвічі збільшивши ширину міжрядь – з 35 до 70 см. Таким чином збільшили простір живлення рослин і площу для механізованого обробітку ґрунту. Значну частину посівів займають соняшник, кукурудза. З озимих – пшениця та ріпак. Для них цього сезону склалися майже ідеальні погодні умови. 100% озимих, засіяних нашою командою, успішно перезимували. Якщо українські аграрії зібрали сукупно 45 млн тонн ранніх зернових, то ми завершили збір озимої пшениці з результатом, близьким до особистого рекорду.
Ми ж залишаємося на Полтавщині, щоб зустрітися з Віталієм Нелюбою, капітаном команди «Україна», яка очолила рейтингові списки за результатами третього туру Суперліги.
«Плекаємо соняшник і кукурудзу. Для створення оптимальних умов розвитку сходів вносили ґрунтовий гербіцид, далі за схемою захисту – страховий гербіцид, який бореться із бур’янами. Тестували на полях один із найбезпечніших один з найбезпечніших гербіцидів для кукурудзи «Лаудіс» від Bayer. Здійснювали листкове підживлення рідкими добривами КАС. Усе за допомогою самохідного обприскувача Tecnoma Laser, іноді використовували причіпний Jacto. Дотримуючись законодавчих вимог внесення ЗЗР за нормальних погодних умов виробіток у середньому становить 150-200 га. Бувало й таке, що фіксували до 300 га», – зазначає Віталій Нелюба.
Загалом мехзагін обробляє 4,3 тис. га в різних районах області. Час і нам набирати швидкість!
На безкраїх полях Черкащини нас зустрічає Євгеній Буга, капітан команди «Придніпровські фантазери». Його земельний актив складає 8 тис. га, технічний – 3 обприскувачі John Deere 4045. Керівник відмітив злагоджену роботу колективу й розповів про новаторство у захисті рослин: «Поступово зменшуємо норми виливу робочого розчину. Ґрунтові гербіциди цього року вносили у розрахунку 100-150 л/га, минулого – 200-250 л/га. Те саме зі страховими гербіцидами. Переходимо з 200 л/га до 100 л/га. Маточний розчин готуємо на базі, завдяки чому заощаджуємо час. Зберігати якість внесення допомагають сучасні форсунки, якими обладнана новітня техніка».
Техніка, технології та команда – виграшний тандем, випробуваний полем. А компанія створює сприятливі умови для того, щоб кожен співробітник повною мірою реалізував свої інженерні чи агрономічні таланти.
Kernel – високотехнологічна компанія. Повірте, за 30 років роботи в сільському господарстві мені є з чим порівнювати. Другий сезон проводжу з командою. Повністю задоволений самовідданою працею фахівців, більшість з яких – молоді та ініціативні. Разом стараємося правильно організувати роботу, щоб досягнути кращих показників виробітку. Зараз практично всі площі у нас засіяні кукурудзою. Що стосується найкращої культури для вирощування, то обрати одну важко. Для мене усі – улюблені.
Іноді нам здається, що аграріями таки народжуються. Потім люди, закохані в рідну землю, приходять на роботу в Kernel і стають чемпіонами з виробництва. Дорогою до наступних переможців беремо піт-стоп, аби привітати суперчемпіонів усіх трьох турів. Олександр Мельник, команда «Посіпаки», так тримати!
Хто тут мріяв потрапити до Діснейленду? Зараз подаруємо вам таку можливість. Ні, ми не у Каліфорнії, і це – величезний плюс. Адже відвідати 9,5 тис. га полів механізованого загону «Діснейленд» у сотні разів цікавіше. На наше прохання Петро Захарченко, капітан команди, порівняв агросезон 2021 з минулорічним: «На сьогоднішній день агросезон видається кращим і дозволяє робити оптимістичні прогнози. Є погодні умови – є види на врожай. Минулого року частина майбутнього урожаю «згоріла» в полях через аномальну спеку. Цьогоріч навпаки – дощовий період стримував і затягував технологічні операції. Нашій команді вдалося справитися з усіма викликами, об’єднавши зусилля. Бо яким би висококласним не був спеціаліст, один у полі – не воїн».
А ще в полі, як у морі, кожному капітану потрібен корабель. На старті сезону команда поповнила арсенал техніки. До двох надійних обприскувачів John Deere додався надефективний Case IH модельного ряду 2021 року.
Ми помітили дуже цікаву тенденцію у результатах конкурсного змагання між мехзагонами Центрального кластера: перемогу в третьому турі здобула команда, яка працює на теренах двох областей, а переможці другого туру господарюють на території одразу трьох областей. Мова йде про «Повелителів полів» і їхнього керівника Сергія Барчука.
У нас дружна команда, хороші фахівці. Щороку ми висуваємо пропозиції з поліпшення процесів, точкового вдосконалення технології, тестуємо життєздатність поданих ідей в польових умовах. Спробували обробляти насіння ярих зернових біопрепаратами. Також додатково вносили азот в міжряддя по вегетації. Озимі вже змолотили, можемо поділитися результатом. Зокрема, дійшли висновку, що нам до снаги отримувати надбавку врожайності від 0,5 до 1 тонн на гектар. Враховуючи сприятливий рік і жагу команди до перемоги, ми досягнули планових показників ефективності на довірених нам 17 тис. га.
Людей, об’єднаних спільною метою, можна назвати всесильними. Чому? Зусилля кожного автоматично множаться на кількість командних гравців і стають у підсумку переможними результатами. Ось вам і формула успіху. А ми далі мандруємо Україною.
Вітання з Хмельниччини! Жінки тут досягають таких вражаючих успіхів в аграрному бізнесі, що з легкістю дають фору чоловікам. Так, команда «Фантастична п’ятірка» під мудрим керівництвом Наталії Гринчук з блискавичною швидкістю увірвалася в Суперлігу. 7 років у штаті компанії – 7 тис. га в обробітку. Два тури поспіль мехзагін перебуває в статусі лідерів агровиробництва. Фантастика? Ні, фантастична жінка!
Не існує суто чоловічих чи суто жіночих професій. Для того, щоб професійно виконувати свою роботу, гендерний поділ не потрібен. Мені, наприклад, завжди було легше знаходити спільну мову з чоловіками. Агрономи, механізатори, інженери – у моїй команді зараз 38 найкращих спеціалістів. Минулого року молоді фахівці з технології брали участь у програмі «Кадровий резерв» і захистили проєкт з обприскування полів за допомогою дронів. Цьогоріч новацію впровадили на посівах соняшнику Західного кластера. У загальному кількість обприскувань залежить від забур’яненості полів, наявності шкідників чи хвороб. Часто рослини заражаються від «сусідів» з фермерських господарств. Помітили щось не те на листку? Розпочинаємо лікувально-профілактичні спецоперації.
Kernel – компанія рівних прав і можливостей, як не крути. На активах земельного банку Західного кластера змагаються за підвищення ефективності 7 механізованих загонів. З одного боку, отримуємо здорову конкуренцію. З іншого – можливість вчитися на «чужих гулях». У цьому переконаний Олександр Гроцький, капітан команди «Володарі поля»: «Змінювати технології потрібно в межах розумного. Реагувати на виклики природи та клімату, не виходячи за рамки бюджетування. Ми провели експеримент з робочим розчином, який використовують для внесення пестицидів. Він більше ніж на 90% складається з води, а впродовж останніх кількох років спостерігається стрімке осушення водойм. Вимога часу – навчитися працювати з меншою кількістю води. Замість 200 л/га спробували 150 л/га, 100 л/га, 70 л/га і навіть 50 л/га. Наша місія – зберегти урожай, не нашкодивши довкіллю».
Екосвідоме користування ресурсами закладено в основу агровиробництва ще одних переможців 3 туру – команди «Тільки вперед».
«Якщо працює 50 літрів робочого розчину на гектар, тоді навіщо лити 200 л/га? У нас і так дефіцит прісної води, – зауважує Сергій Лавров, капітан команди. – Йдемо до зменшення норм та об’ємів внесення робочих розчинів, шукаємо золоту середину. Екологія – це головне. Добре, що команда повністю підтримує обраний напрямок руху. Навесні наш мехзагін очікував приємний сюрприз – модернізація технічної бази. Замість обприскувачів Tecnoma отримали 36-метрові самохідні Case IH 4430. На таких залізних конях тільки вперед – до кращих результатів».
У наступній суперекспедиції на нас чекають інші залізні коні – комбайни та гаджети. Цікаво? Зберігаємо інтригу і бажаємо механізованим загонам успішного завершення аграрного сезону.
Ми ефективніше планували на старті, старалися мислити на декілька ходів уперед, тестували нові технології. Оскільки заправка обприскувача займала доволі тривалий час, вирішили змінити підхід до приготування і підвезення маточного розчину. Вже другий рік готуємо його на базі й відвозимо в поля, мінімізуючи ризики простою техніки. Крім того, отримали технічне підсилення – обприскувач Case IH Patriot. До цього працювали з моделями Tecnoma та Case IH, які мали різні габарити. Не секрет, що під час роботи техніки в полях утворюються технологічні колії, тому для повторного проходу потрібно було використовувати виключно той самий обприскувач. Стандартизація техніки розширила наші можливості.